Közérdeklődésre számot tartó témák Internetes magazinja

EuroAstra Internet Magazin

NEUMANN NAP 2019 - ELTE Informatikai Karon

2019. május 13. - EuroAstra

matyies_a_tobbiek.jpgAz évente megrendezett Neumann Nap a magyar számítógép tudomány jeles képviselőjét idéző szakmai számvetés, emlékezés az eredetre, a közelmúlt és a jelen értékelése, némi jövő-tervezéssel, megemlékezés a nyugdíjba vonuló kollégákról, kitüntetések átadásával.Az ELTE dunaparti épületében, a Mogyoródi József teremben és a Dudich Endre teremben került sor az eseményre 2019. május 9-én, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság  (NJSzT) és az ELTE gondozásában.

 

Dr. Horváth Zoltán dékán szólt az ELTE jelenlegi oktatási, kutatási, pályázati és ipari kapcsolati helyzetéről, s a további fejlődés irányairól. A felvettek létszáma az ELTE-n nem változik, a felvételre jelentkezők, az egyetemet első helyen jelölők között (az „első-helyesek”)  az államilag támogatott nappali programtervező informatikus alap-szakon 530 főt képviselnek. A jelenlegi tendencia folytatódása esetén ponthatárt is emelhet az egyetem. A korábbi 810 első-helyes jelentkezés idén 850 főre nőtt... A korábbi évek minden kart felölelő összesítése szerint, évente 100 fővel nő az első-helyesek száma.

 

Az angol nyelvű mesterszak irányú képzés iránt érdeklődők száma is évente növekszik, további 130-an jelentkeztek ez évben, lassan meghaladják a hazai jelentkezők számát. Új szak az angol nyelvű informatikus mester-szak, 42 fő érdeklődőt tartanak nyilván. Az ELTE szombathelyi gépészmérnök szakának képzése megtartva szintjét, esti informatikus képzése már harmadik éve 56 fővel képvisel. https://sek.elte.hu A tavaly újraindított felsőoktatási szakképzés is egyre népszerűbb, az elmúlt évi 44 elsőéves jelentkező után idén 92 főt tartanak számon. A térképész szak is „magához tért”. Az összkép biztató, mondta a dékán. 

 

A kedvező számú jelentkezőből hányan végzik el az egyetemet? 

Az 530 hallgató felvétele mellett, az elmúlt években átlagosan 10 ponttal emelték a ponthatárt.  411 volt az átlag-pontszám, a programtervező informatikus szakon messze a legjobb az elért pontok száma, 371.  Ezzel a teljes informatikus képzést és a mérnök-informatikus szakokat is megelőzik, egy kivételével. Az egyetem bent van a világ 600 legjobb tudományos képzését nyújtó egyetemének körében. Az angol nyelvű képzésben a computer-scientist és az informatikus mester szak a legkeresettebb. A 2.800 főnyi hallgató közül 300 a külföldi. Néhány évvel ezelőtt az elsőévesek 14-15%-a lemorzsolódott, jelenleg ez 10%. 

A minőség is javul, minden alapszakos hallgatónak minden előadásra be kell járnia, kivételt azok jelentik, akik bizonyos kredit-számot elérnek. A felmérések szerint a hallgatók inkább tanulnak, mint, hogy kötelezően bejárjanak. Az ösztönzés bevált…

 

Az aktuális látogatási rendszerbe való beavatkozás hatása általában csak évek múlva látszik, de 2015-höz képest a hat félév alatt diplomát szerzők száma kétszeresre nőtt…

 

A kötelező előadásra járás mellett a hallgatók nem tudnak munkát vállalni, így a tanulási eredményen ez a körülmény is javít, a cégek ugyis korán megkezdik a hallgatók elcsábítását… Aki dolgozni akart, átment estire, ahol nem kötelező előadásra járni. A csökkenő lemorzsolódás eredményét, a nagyobb létszámot követni kell oktatói létszámmal. Régóta igaz, hogy minden időben hiányzott az oktatói létszámból annak egyharmada. Az egyetemi adjunktusi létszám viszont dinamikusan nőtt az elmúlt 2-3 évben, a kutatói létszám pedig nagyon megnőtt, a pályázatoknak, pályázati forrásoknak köszönhetően. Főállású kutatók is vannak, bár az informatikában ismét sokszoros bérkülönbözetek jöttek létre az ipar és az egyetem között, a rendszer azért nem omlott össze, sőt növekedni is tudott a fentiek miatt.

 

A doktori védések és habilitációk terén a karnak saját belső pályázati rendszere működik, saját bevételeiből. A pályázatokat erre félévente rendszeresen kiírják, különböző célok elérésére. Most az Euro pályázatok is támogatják mindkét lehetőséget.  2017 óta sokféle vonatkozó támogatás érkezett, szépen elkezdett növekedni a doktori védések száma, a legutolsó, 2019-es szám már félévben elérte a 2017-es év egészét. 

Az induló habitalizációk is a kari habitalizációkkal indultak növekedésnek, segített ebben az illető kutatók számára felajánlott kétszeres bér is…

 

A publikációs adatokban hullámzás figyelhető meg, itt is a pályázatok hatottak közre. A 2010-es évek elején volt csúcs, az EVO pályázatok kora volt ez. A másik csúcs a Catia pályázat milliárdos összege volt. Ezek növelték a publikációs aktivitást. Az EVO pályázatok hatására a számok már 2018-ban növekedni kezdtek, ez érezhető idén is. http://www.evopro.hu/hu/referenciak/palyazatok/2017-1-3-1-vke-2017-00029   

A fentiek kapcsán 3-400 cikkre érkeznek be a hivatkozások. A jelenlegi 5-10 Evopro pályázattól a kollégák nem kényelmesedtek el, 2019-ben is nagy számban adtak be pályázatot agrár-informatikai területen, 

ITM (Informatikai és Technológiai Minisztérium) elektronikai (EU-s) pályázatban, Erasmus Plus innovatív oktatás-fejlesztési pályázatban, stb. Két Bólyai pályázat is szerepel, valamint az évente ismétlődő EIT Digital (katonai képzésre is).  https://eit.europa.eu/eit-community/eit-digital   

Az EIT kiemelt ösztöndíjai kiemelt szerepet játszanak, ugyanúgy, mint az Epoc tehetséggondozásra használható ösztöndíjai. 14 ország egyetemével zajlik 1998 óta egy közép-európai CEO pályázat, informatikai hallgatók és oktatók cseréjével, közös képzésekkel. Ebben az ELTE középeurópai szinten tud koordinálni az informatikai képzések terén. http://eupalyazatiportal.hu/legy-a-sajat-eleted-ceo-ja/ Az ELTE szerepel a tematikus kiválóságok szervezetének irányító testületében, két kiválósági témában érdekelt, egyik a mesterséges intelligencia.

   

A még hatékonyabb munka érdekében, a financiális lehetőségek kihasználásával kiváló kutatókat, kollégákat kívánnak megnyerni külföldről is az egyetemen folyó tevékenységnek. Az ELTE vállalati kapcsolatai erősödnek, ennek kapcsán készül a tanszék a mesterséges intelligencia labor kialakítására is egy nagy multinacionális cég támogatásával. Szándéknyilatkozatok vannak további fejlesztésekre, további cégektől is.

 

Tíz év után új tantervvel számolnak, amely erősebben differenciál az egyes specializációk között, mint az eddigi. Az eddigiektől eltérően, nem fél évig tartja egy csoportban a hallgatókat (20 fő), hanem egy évig. A csoportok egyben tartását különböző intézkedésekkel egyengetik, pl. kötelező előadás-látogatás…

 

A tapasztalat szerint, a kialakult közösségi lét szimpatikus a diákok számára. Külön tehetséggondozó csoportot működtet az egyetem, három részre osztották a létszámot, az átlagos 410 pontnál kevesebbet elérőket bontották 20 fős csoportokra, a 420 felettieket pedig homogénként kezelték. A cél, hogy a kevesebb ismeretet hozók kicsivel több támogatást kapjanak. A harmadik csoport az a 60 hallgató, akinek matematikából és informatikából is kiemelkedő érettségije volt, ill. akik versenyeredményekkel rendelkeztek.

https://www.elte.hu/tehetseggondozas

 

Nagy népszerűségnek örvend a vállalkozási ismeretek tárgy, olyannyira, hogy aki az első félévben nem vette fel, az is jelentkezett rá a következőben. Ezt az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) képzési programjából vette át az egyetem. https://www.elte.hu/kpr 

https://europa.eu/european-union/about-eu/agencies/eit_hu 

 

 

A nap további programjának előadásai voltak :

 

Sántáné-Tóth Edit:  Az ELTE Numerikus és Gépi Matematika Tanszéke - az NJSZT iTF közvetítésével 

 

Dr. Kátai Imre:  A Numerikus és Gépi Matematika Tanszék szerepe a számítástechnikai oktatási programban

 

Dr. Szidarovszky Ferenc:  A tanszék kezdeti szakaszának néhány emléke 

 

 

Díjátadó és köszöntések zajlottak a Mogyoródi József teremben, majd  "Azok a régi szép idők"  címen a Dudich Endre teremben szakmai témájú visszaemlékezésekre került sor

Dr. Benczúr András

Dr. Garádi János

Dr. Györffy János

Dr. Klinghammer István

Dr. Molnárka Győző

Dr. Obádovics J. Gyula és

Dr. Vértesi Péter

előadásában.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://euroastra.blog.hu/api/trackback/id/tr5214821762

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása