Howard Hughes (1905-1976), állítólag róla mintázta Leonard Katzman rendező-producer a Dallas világhírű televíziós filmsorozat főszereplőjét, Jockey Ewing-ot. Hughes pilótaként, üzletemberként és filmrendezőként szerzett nevet. A hollywoodi sztárokkal való kalandjai a bulvárlapok állandó szereplőjévé tették.
Mérnöknek készült a Caltech Egyetemen (Nobel.-díjas professzorok), 19-éves korában felfüggesztette tanulmányait, mert át kellett vennie váratlanul elhunyt apjának, a Hughes Tool Company elnök-vezérigazgatójának posztját. A cég tőkéje a nagy texasi olajmezők és egy újfajta olajfúró gép szabadalma volt. A "fekete arany” az ifjú Hughest a legsikersebb amerikei vállalkozók egyikévé tette.
A húszéves fiatalembert a film világa is érdekelte, független producerként jelent meg a filmiparban. Néhány kisebb film elkészése után a Two Arabian Nights című némafilmje Oscar-dijat kapott. Majd óriási össgeket fektetett be a hangosfilmbe, maga rendezett is bizonyos részeket, hatalmas kasszasiker mellett. 1932-ben a Scarface (A sebhelyes arcú) című filmje az amerikai gengszterfilmak ikonjává vált.
Még ugyanebben az évben megunta a filmkészítést, megalapitotta Hughes Aircraft Companyt. Két híres repülőmodellt tervezett. A H1 Racer és a Hughes H4 Hercules pilótájaként több világrekordit is felállított. 1946-ban egy kísérleti géppel próbarepülés közben lezuhant. Súlyos, éleveszélyes sérüléseket szenvedett, de túlélte.
Hosszas felgyógyulása után viszatért a filmiparba. Megvette az anyagilag padlóra került RKO Pictures-t, az öt legnagyobb filmtársaság egyikét. Imádta a nőket, hódításai közé tartozott Elizabeth Taylor és Katharine Hepburn is. De újra beleúnt a filmvilágba. Arany és árványbányákat vett, két televíziós társaságot, földbirtokot Californiában, Las Vegasban és a Bahamákon. Vállalkozásai fantasztikus jövedelmet hoztak.1948-ban Az Év Emberének választották.
Ezutőn fokozatosan visszavonult, 70-éves korában szívrohamban halt meg az Acapulkóból Houstonba tartó repülőjáraton. Gyermeke, testvére nem volt, vagyonát élettársa Terry Moore örökölte.
Láng Róbert