Ha a Menni vagy meghalni, Az előretolt helyőrség, Csontbrigád, Láthatatlan légió című Rejtő Jenő – P. Howard regényekből tájékozódunk, az Idegenlégió a bosszútól félő civilek, börtön elől menekülő bűnözők és nincstelenek gyűjtőhelye. Rejtő járt ugyan Észak-Afrikában, de légionista sohasem volt. Azonban tudta, mi kell az olvasónak. Nem baj, ha nincs köze a valósághoz.
A francia Idegenlégiót 1831-ben alapították az országban tartózkodó külföldi önkéntesek számára, akiket tilos volt a francia hadseregbe sorozni. Sikerét a hagyományos katonai szakértelmen kívül a kiváló csapatszellemnek köszönhette, aminek segítségével a különböző országokból érkező és sokféle kultúrájú férfiakat egységbe kovácsolta. Az Idegenlégió nemcsak fizikailag megterhelő, de rendkívül nagy nyomást gyakorol a katonák lelkivilágára is. Szigorú fizikális, egészségügyi, mentális és intelligencia feltételeknek kell megfelelni annak, aki be akar lépni az Idegenlégióba.
Büntetett előéletű, vagy családos jelentkezőt többnyire nem sorozzák be. A megfeleltek nevet is változtathatnak, de ez nem kötelező. Ha a jelölt minden szempontból megfelel, a Dél-Franciaország-i Castelnaudaryba szállítják őket. Itt négy hónapos kiképzésen vesznek részt, amely három részből (erőnléti, fegyverismereti, taktikai) áll, és a végén egy sor vizsga következik.
A tisztek kizárólag franciák lehetnek. Az a légionista, aki kiválóan helyt áll, kaphat tiszti kinevezést, de ehhez fel kell vennie a francia állampolgárságot. Franciák nem léphetnek be az Idegenlégióba, de ez könnyen kijátszható, belgának, vagy svájcinak vallják magukat. Így sok francia is szolgál a légióban. A füllentés magyarázatot ad francia hangzású nevükre és kitűnő nyelvtudásukra.
Jelentkezni a francia csendőrségeken, vagy az Idegenlégió toborzóközpontjaiban lehet. Ha az újonc nem tud franciául, nyelvoktatásban vesz részt. Ha besorozzák, a személyes holmikat, igazolványt, útlevelet elveszik tőlük. Majd beosztják a kilenc ezred egyikébe és kezdődhet az ötéves szolgálat.
Egyenruhájuk terepszínű. Sárgásbarna, barna, zöld és fekete. Sapkájuk zöld „barett” aranyszínű légiós jelvénnyel a jobb szemük felett. Bevetéskor természetesen rohamsisakot viselnek, Díszegyenruhájuk is van, szürkés-khaki színű, nagy piros vállbojttal. Van még „kepi” sapkájuk, tiszteknek fekete, felső szegélyén rendfokozat jelző váll-lap. Közlegények kepije fehér.
Az ötéves szolgálatot meg lehet hosszabbítani, de húsz évnél többet senki sem szolgálhat. A légió létrejötte óta mintegy 600.000 ember szolgált benne. Köztük 4.000 honfitársunk.
Láng Róbert