A Destillata nemzetközi rövid ital verseny huszonhat éve indult Ausztriában, Magyarország másfél évtizede képviselteti magát az eseményen, a hazai szeszfőzdék eredményesen szerepelnek a párlatok különböző kategóriáiban. Az előzetesen beküldött tételeket nemzetközi szakmai zsűri értékeli, a bírák összetétele minden évben változik.
Az utóbbi megmérettetésen a wattensi Swarovski Kristálymúzeum adott otthont a díjátadó gálának, ahol a magyar főzdék több érmet is szereztek. A Nemzetgyőztes az Agárdi Pálinkafőzde lett a malátázott árpából készített Single Malt elnevezésű 12 éves magyar whiskyvel. A megérdemelt első díjat Vértes Tibor, az Agárdi Pálinkafőzde Kft. tulajdonos-főzőmestere vehette át. Magyarországon nincs hagyománya a whiskyivásnak, azért az eladott palackok száma évről-évre növekszik.
A whisky ír-skót jövevényszóból (usquebaugh) keletkezett, jelentése „az élet vize”. Eredetileg a többszöri lepárlással tisztára finomított, gyógynövényekkel együtt lepárolt szeszt jelentette. Készíthető csak gabonából is, de a világ whisky fogyasztóinak döntő többsége kevert whiskyt (blended whisky) fogyaszt. Az amerikaiakat kivéve, akik Bourbont isznak, a Jean Beam márka a legkedveltebb, amely gabona alapanyagú. Mellesleg ők whiskeynek írják. Ha már whiskey, bevallom én is ezt szeretem.
Persze nálunk a skót whisky (scotch) az igazi, abból is a Johnnie Walker. A legszélesebb körben forgalmazott skót whisky a világon, több mint 200 országban, évi 130 millió eladott üveget forgalmaznak. 1820-ban a skóciai Kilmarbockban alapította John Walker, a város szülötte. Az úgynevezett kevert whisky árusítása Skóciában 1860-ig illegális volt, de az alapító erről nem vett tudomást. Amikor fia, Alexander megörökölte a szeszgyárat, bevezette az azóta már ikonikus négyzet alakú üvegpalackot. Ezzel csökkentette a törött üvegek számát és elérte, hogy több üveg férjen el ugyanabban a térben. Másik fontos jellemzője a palackon található címke, melyet 24 fokos szögben, döntve helyeznek el az üvegen. A címke lényege a nagyobb és látványosabb szöveg.
De készítenek whiskyt az írek, kanadaiak, japánok, indiaiak, németek és sokan mások. Most már a magyar whisky is versenyképes a nemzetközi italpiacon, bár a hazai pénztárca számára nemigen kívánatos. A fél literes palack ára 9.100 forint.
Láng Róbert