Nem hiszem, hogy bárki is azért lépne be a Szépművészeti Múzeum Baráti Körébe, hogy állandó ingyenes belépőt kapjon a múzeumba. Inkább arról van szó, hogy a képzőművészetet kedvelők szeretik egymás társasgát, megbeszélik a fontos dolgokat, például új adalékot egy műtárgy történetéhez, vagy beszámolnak külföldi múzeum látogatásukról.
Úgy hozta jó sorsom, hogy egy Kijev-Moszkva-Szentpétervár (akkor Leningrád) társasutazáson egy szállodai szobába kerültem Móré Miklós festőművésszel, a Szépművészeti Múzeum restaurátorával. A jó sors annyit jelentett, hogy ő kalauzolt végig a Puskin múzeum, Tretyakov képtár, Ermitázs termein. Sokat okultam „tárlatvezetéséből”, egyet megosztanék az Olvasóval. Ha megnézünk egy híres festményt, gondoljuk végig, milyen történelmi, mitológiai, bibliai, irodalmi, földrajzi ismereteink kapcsolódhatnak a műhöz. Vagy nézzünk utána, ha módunkban van. (Absztrakt műveknél ez elég komplikált lenne.) Hazatérve rögvest beiratkoztam az említett Baráti Körbe.
A kör kitűzött célja a Szépművészeti Múzeum és társintézményei körül egy olyan törzsközönség kiépítése, amelynek tagjai támogatásukkal hozzájárulnak a múzeumok gyűjteményének megőrzéséhez és bővítéséhez, a múzeumi szolgáltatás színvonalának emeléséhez, valamint egy lendületes és vonzó kiállítási program kialakításához.
Viszonzásképpen egy exkluzív baráti társaság tagjaivá válhatnak, akik szívesen vesznek részt különböző művészeti programokon, előadásokon és tárlatvezetéseken, külföldi és belföldi kulturális utazásokon, mindezt szakértő vezetésével. A tagság nagylelkűsége és elkötelezettsége hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország egyik legfontosabb kulturális értékeit minél szélesebb körben elismerjék. Kulisszatitkok, exkluzív tárlatvezetések, műhelylátogatás, kurátori előadás és számos izgalmas múzeumi élmény részesei lehetnek.
A baráti körben ismertem meg dr. Soós Imre Van Gogh-kutatót, akitől sokat tanultam és akivel elhunytáig tartottuk a barátságot.
Láng Róbert