Szent István megkövezése. A Kölni Dóm egyik üvegmozaikja.
Stephanskirche, Bécs szimbóluma, a gótika csodája. Épült a XII. században a város mértani középpontjában. Főbejárata az „Óriáskapu”, a kőfaragó művészet egyik legszebb emléke, Magyarországi mesterek építették. I. Lipót parancsára a templomban helyezték el a máriapócsi Madonna kegyképét. Ez a „Könnyező Madonna” kép 1696-ban az egyik Szentmise alatt könnyezni kezdett. Számos királyi és trónörökösi eljegyzést, esküvőt is tartottak a templomban.
A templom méretei elképesztőek. Hossza 100 méter, a főhajó belmagassága 28 méter, egy 9-emeletes ház beleférne. Tornya 137 méter magas, a helyiek Steffl-nek becézik. Északi kisebb tornyában, a Sas-toronyban függesztették felé Bécs legnagyobb harangját, amelyet egy győztes csatából származó hadizsákmány, 180 török ágyú anyagából öntöttek. Minden torony alatt kápolna bejárat.
A templomban és a kápolnákban számos festmény és szobor található. Például Árpád-házi Szent Erzsébet szobra, I. István szobra („egy szent király” felirattal), Szent Ludmilla szobra a pálmaággal, egy ritka Júdás-szobor, Krisztus és az apostolok (domborművek). Az egyik kápolnában az egyház kincstár és ereklyegyűjteménye. Másikban történtek a bécsi egyetem doktorrá avatási ceremóniái a középkorban. Szent Elígiusnak, az aranyművesek, numizmatikusok és ötvösművészek védőszentjének is van egy kápolnája.
A bécsi Szent István templomot nem Szent István királyunkról nevezték el. Diakónus volt, az apostolok buzgó követője. A jeruzsálemi görög zsinagóga elöljárói a szanhedrin (bíróság)ú elé állították és amikor itt is nyíltan hirdette Jézus istenségét, a csőcselék megrohanta, kihurcolta a városból és agyonkövezte. A kapu, amelyen végső útjára indult, Jeruzsálemben ma is az István-kapu nevet viseli.
Láng Róbert
A szerkesztő megjegyzése: Budapesten is van Szent István vértanúról elnevezett templom. Ez az Budapest Országút (2.ker) részén a Margit körúton található