Közérdeklődésre számot tartó témák Internetes magazinja

EuroAstra Internet Magazin

Négertörténet

2019. július 15. - EuroAstra

rubens.jpgRubens: Négerfejek. Szépművészeti Múzeum, Brüsszel.

A humángenetika tudósai szerint a néger az első kialakult embertípus; eredetileg a szub-szaharai Afrikából származnak. A fehér bőrszín később alakult ki, amikor egy génmutáció megváltoztatta a bőr pigmenttartalmát. A néger megnevezés a spanyol negro (fekete) szóból ered. A magyar nyelvben korábban a mór és szerecsen szót is használták megjelölésére.

A reneszánsz megújulást, művészeti átalakulást, tudományos forradalmat hozó kulturális mozgalom volt Európa újkori történelmének hajnalán. Egyben művelődéstörténeti és művészettörténeti korszak is, amely a középkor végét és az újkor elejét felölelő időszakra esik. (XIV-XVII. Század.)

Megújult a festőművészet is. Olyan hatalmas tehetségek születtek Raffaellótól Rembrandtig, akik lerakták művészeti világörökségünk alapjait. Bár elsősorban vallási, bibliai, mitológiai témákat választottak, megfestették koruk városait, híres emberek portréit, virágcsendéletet, az egyszerű emberek hétköznapjait, tájképet, állatokat, növényeket. Még aktokat is festettek, legfeljebb olyan címet adtak a műnek, hogy „Szendergő Vénusz”, vagy „Szent Sebestyén mártíromsága”.

Érdekes, hogy néger embereket nem ábrázoltak. Legfeljebb a napkeleti bölcsek egyikét, Boldizsár királyt aki történetesen szerecsen volt. Esetleg Szent Jakabot a mórok legyőzése közben. De ezeken a képeken alig lehet megkülönböztetni a néger embert a fehértől. Persze ez érthető, ritkán lehetett látni abban időben négereket Európában.

Egyetlen kivétel azért akad. Peter Paul Rubens, a zseniális spanyol-németalföldi festő, kora művészetének legjelentősebb alakja, a flamand festészet arculatának megteremtője. Művének a következő címet adta, Négy négerfej tanulmány. Honnan és hogyan került elé a modell, rejtély. Talán a harmincéves háborúban spanyol mór katonák is harcoltak. Rubens diplomataként hosszabb időn át tartózkodott a térségben.

Ifjú koromban olvastam Harsányi Zsolt „Élni jó” című, Rubens életéről szóló vaskos regényét. Amelyben sok festményről hosszasan ír, elemzi a művet. Talán majd még egyszer elolvasom, egy-egy példány borsos áron ma is kapható.

 

Láng Róbert.

A bejegyzés trackback címe:

https://euroastra.blog.hu/api/trackback/id/tr1314946290

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása