Közérdeklődésre számot tartó témák Internetes magazinja

EuroAstra Internet Magazin

Nem vagyok robot

2019. május 24. - EuroAstra

robot_1_1.jpgSokat ismerik a „Columbo és az MM7 robot” című krimit. Marshall Cahill, egy technikai fejlesztéssel foglalkozó cég vezetője meggyilkolja kollégáját, Howard Nicholsont. Aki azzal fenyegetőzik, hogy a közvélemény tudomására hozza fia csalását. Az ifjú kutató úgy tett szert tudományos fokozatra és hírnévre, hogy egy már halott tudós ötletét plagizálta. Cahill az MM7 robot segítségével alibit biztosít magának, a robot kezeli a számítógépét, míg ő a tettét végrehajtja.


Sokan ismerik azt a jelenséget, amikor regisztrálásnál, átutalásnál, vagy valamilyen információt keresve megjelenik a képernyőn egy üres kocka, mellette felirat: „Nem vagyok robot.” Ekkor rá kell kattintani a kockára és mehet tovább a művelet. Na de kinek jutna eszébe maga helyett robotot ültetni a számítógépéhez? Ezt nem tudom, de hogy elvileg lehetséges, azt a szakértők megerősítették. Azzal a kiegészítéssel, hogy ilyen teszttel védekezik a Google, mert a robotok nagy zavart rendezhetnek.

 

Ezt a biztonsági szűrőt előzte meg a Captcha-teszt. A képernyőn néhány nagy- és kisbetű, valamit számok jelennek meg „táncolva”, különböző színben és nagyságban. A robot ezzel nem tud mit kezdeni, viszont az ember beírja normál betűkkel, számokkal a zagyva feliratot, ezzel azonosítja magát. De hogy működik a „nem vagyok robot” teszt? A robot miért nem tudja beütni azt a „pipát” a kockába?

Persze be tudja ütni. De először nem tud mit kezdeni vele, a felismeréshez több idő kell neki, mint az embernek. Azon kívül a kurzor mozgása is más, mint az emberé. A robot egymással tompaszöget bezáró vonalak mentén „ír”, ezt is felismeri a szerver. Persze megfelelő program esetén. Új tudományág született, a robotika, a robotokkal kapcsolatos tudomány és technológia. Összekapcsolja az elektronikát, a mechanikát és az informatikát. Nevezhetjük mesterséges intelligenciának is.

Az ember mindig arra törekedett, hogy a neki nem tetsző feladatokat másokkal végeztesse el. A XVIII. században, az ipari forradalom idején megjelentek a gépek. Innentől kezdve az ember kivonulhatott a veszélyes, nehéz vagy monoton feladatokból. Az első gépek még vásznat készítettek, ma már a gépeket is gépek gyártják. Ehhez már nem elegendő maga a mechanikus szerkezet, szükség van egy vezérlő egységre, amivel a gép előzetes programozás alapján képes különböző feladatok végrehajtására. Például egy autó összerakására, az ajtó kinyitására, egy szoba felporszívózására, a fű lenyírására. Dolgozhatnak emberi irányítás alatt, de egy számítógép felügyeletével is.

 

 

Láng Róbert

A bejegyzés trackback címe:

https://euroastra.blog.hu/api/trackback/id/tr6614852460

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása