Közérdeklődésre számot tartó témák Internetes magazinja

EuroAstra Internet Magazin

A Tészta-híd építő Világbajnokságon újra versenyeznek a hallgatók

2019. május 19. - EuroAstra

teszta_1.jpgAz Idén 11 országból összesen 25 csapat méri össze mérnöki tudását, a RECCS Tésztahíd-építő Világbajnokságon, melyet május 23-án rendeznek meg az Óbudai Egyetemen. A nemzetközi eseménynek kilencedik alkalommal ad otthont az óbudai felsőoktatási intézmény.

 

A rangos versengésre az Egyetem Keleti Károly Gazdasági Kar 1, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Kar 6 csapattal nevezett, akik számára a világbajnoki cím megvédése a tét, ugyanis Magyarországot képviselve, a világcsúcsot híd kategóriában, még mindig a Bánki Kar egyik csapata tartja 570,3 kilogramm teherbírással. A versenyzők 2019-ben is bebizonyíthatják, hogy pontos tervezéssel óriási terhelést bírhat ki az egy kilogramm tésztából készült híd.

 

A jelenlegi érdeklődést tekintve újra nagyszabású, színes, izgalmas versenyben bízhatunk, melyen több külföldi csapat, és hazai versenyző is képviselteti magát. A nemzetközi esemény fővédnöke Tarlós István Budapest főváros főpolgármestere. A rendezvény lehetőséget biztosít a műszaki egyetemek hallgatói számára, hogy világszintű verseny keretében bizonyíthassák tehetségüket, gyarapíthassák szakmai tudásukat, és nem utolsó sorban nemzetközi szakmai kapcsolatokat alakítsanak ki.

 

A versenyen a hallgatókból álló csapatok 1 kg tésztából épített 1 m fesztávú hidakkal versenyeznek, a szerkezeteket teherbírás és más szempontok alapján szakmai zsűri rangsorolja. A feladat próbára teszi a hallgatók mérnöki tudását, mivel a tésztaszerkezet megtervezése és megépítése komoly mérnöki feladatot jelent. A sikeres szerepléshez összehangolt csapatmunkára, kitartásra, alapos kapcsolódó mérnöki ismeretekre és erős motivációra van szükség.

 

A tésztából épített hidak versenye több évtizedes hagyományokkal rendelkezik, ilyen versenyt több európai és tengeren túli mérnökképző intézményben is rendeznek. Az Egyetem egyik jogelődje, a Bánki Donát Műszaki Főiskola mintegy 15 évvel ezelőtt kapcsolódott be a vetélkedésbe. Hallgatóik a kanadai Okanagan University College által szervezett, akkoriban legrangosabbnak számító világversenyen a legnagyobb szakmai kihívást jelentő nehézsúlyú kategóriában 7 alkalommal indultak és hatszor nyertek, bizonyítva a magyar műszaki felsőoktatás színvonalát, a magyar diákok szakmai tudását, kreativitását.

Az óbudai felsőoktatási intézmény 2005-től, RECCS néven saját versenyt szervez a hazai és a környező országok hallgatói számára, mely 2011-re világversennyé nőtte ki magát. Az eddigi tizenkét alkalommal született eredmények alapján elmondható, hogy a RECCS, a világ legszínvonalasabb tésztahíd-építő versenye.

 

A világcsúcsot híd kategóriában 2013 óta az Óbudai Egyetem Bánki Karának csapata tartja 580,3 kg teherbírással. Tartó kategóriában pedig Irán csapata a csúcstartó 666,3 kg teherbírással. A hosszú évek alatt a versenyen összesen 17 ország vett részt, 150 csapattal. A csapatokban közel 350 hallgató 190 tésztaszerkezetet épített, amelyek együttesen több, mint 36 tonna terhelést bírtak el!

(A mellékelt diagram a 2011 óta rendezett versenyeken részt vevő országokat mutatja be évek szerinti bontásban.)

 

Idén már számos nemzetközi team jelezte részvételi szándékát, így a korábbi években is részt vevő, szinte már rendszeres vendégeken kívül új csapatok megjelenésére is számíthatunk – sok év után újra Németországból is neveznek, valamint Brazíliából több hallgató jelezte már, hogy szeretnének tésztahidat építeni, s a versenyen indulni. Az Óbudai Egyetem Bánki Karáról 6 csapat indul a győzelemért, a Keleti Karról 1, a Szent István Egyetem

Ybl Miklós Építéstudományi Kar 2 csapatot indít a Világbajnokságon, valamint a Debreceni Egyetem 1 csapattal képviselteti magát a világversenyen. Külföldről: Románia 2, Bulgária 1, Törökország 2, Litvánia 1, Németország 2, Irán, Lettország 1, Brazília 3, Lengyelország 2, Oroszország 1 csapattal regisztrált.

A versenyen díjazásban részesül a három legnagyobb teherbírású híd-, illetve tartószerkezet. A legszebb kivitelű alkotás a szépségdíjat, a leginkább újszerű megoldású szerkezet pedig az innovációs díjat kapja. Fentieken kívül a verseny támogatóinak jóvoltából további díjakra számíthatnak a versenyzők. A RECCS világbajnoksággal kapcsolatos minden információ, a nevezés és az építés részletes szabályai a honlapon olvashatóak.

 

www.reccs.hu

Lantai József

A bejegyzés trackback címe:

https://euroastra.blog.hu/api/trackback/id/tr2814830698

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása