Közérdeklődésre számot tartó témák Internetes magazinja

EuroAstra Internet Magazin

Cippóra

2019. május 10. - EuroAstra

cippora_botticelli.jpgCippóra Botticelli freskóján (részlet)   

Kocsis L. Mihály „Van itt valaki” c. könyvét olvasom. A legendás színész, a Nemzeti Színház igazgatója, Major Tamás életrajzáról szól, a magánéletről is. Feleségét Cippórának becézte. A Magyar Utónévkönyv szerint bibliai eredetű név, szórványosan alkalmazzák, csicsergő madarat jelent. De hát ki is volt ez a Cippóra? - ennek néztem utána.

   Ha bibliai eredetű a név, akkor irány Károli Gáspár Szent Írása. Mózes II. Könyvében az Exodus-ban (kivonulás Egyiptomból) található a név. Hoppá! De hiszen Cippóra Mózes hitvese! Még pedig elég romantikus körülmények között ismerkedtek meg.

   Midján földjén (Sinai-félsziget) leült Mózes egy kútnál. Midján papjának volt hét leánya, akik odajöttek vizet meríteni és a vályúkat megtölteni, hogy megitassák apjuk juhait. De pásztorok is jöttek oda, és elkergették őket. Ekkor fölállt Mózes, segítségükre sietett, és megitatta juhaikat. Amikor a leányok hazaértek apjukhoz, Reuélhez, az megkérdezte: Hogy-hogy ma ilyen korán megjöttetek? Egy egyiptomi férfi védett meg bennünket a pásztoroktól – felelték. Sőt még vizet is merített nekünk, és megitatta a juhokat. Akkor Reuél azt mondta a lányainak: Hol van ő most? Miért hagytátok ott azt az embert? Hívjátok ide, és egyék velünk! Így is történt. Mózes jónak látta, hogy ott maradjon Reuél házában, az pedig Mózeshez adta lányát, Cippórát.

   Az asszony fiút szült, ő pedig Gérsómnak nevezte el, mert azt mondta: Jövevény lettem idegen földön. Közben hosszú idő telt el, meghalt Egyiptom királya. Izráel fiai pedig sóhajtoztak a szolgaság miatt. Elhatározták, kivonulnak Egyiptomból, ki a sivatagba. Cippóra a hites urával ment, pedig ő egyiptomi volt, nem bántotta volna senki. Azóta Cippóra a hitvesi hűség és a házastársi szolidaritás jelképe.

   Mózes az Ószövetség egyik legismertebb alakja, míg felesége, Cippóra a kevésbé ismertek közé tartozik. Nyilván háttérbe húzódott, mivel idegennek érezhette magát „arab identitása” miatt. Nem értem, hogy a középkor és a reneszánsz festői miért nem ábrázolták Cippórát? Illetve egy nyomot találtam. A sixtusi kápolna freskóit nem csak Michelangelo festette, „besegítettek” mások is, például Botticelli. A kápolna egyik oldalfalán megfestette Cippórát.

 

 

Láng Róbert

A bejegyzés trackback címe:

https://euroastra.blog.hu/api/trackback/id/tr1314816784

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása