·Diótörő kéziszerszám
Nincs találat. Ezt írja ki a Google-kereső, ha a „diótöröde” szót írjuk be. Legfeljebb Csajkovszkij csodálatos balettjét A diótörőt ajánlja helyette. A hétkötetes Magyar Értelmező Szótárban sincs benne. Pedig létezett. Almássy-téri lakásunk egyik ablaka pont a Diótörödére nézett, egy méter magas és öt méter hosszú táblára volt szépen ráfestve.
Az Almássy-tér 12. számú épület száz négyzetméteres szuterénjében volt a vállalkozás műhelye. Heten-nyolcan törték a diót kéziszerszámmal, még néhányan válogatták, ki- és becsomagolták, raktározták, foglalkoztak a megrendelőkkel. Akik triciklin hozták vagy küldték egy méter magas zsákokban a héjas diót.
·A töréshez előkészített diót egy hosszú vályúbaba öntötték, a munkások, munkásnők kivettek egyet-egyet belőle és törték fel a méretes szerszámmal úgy, hogy a dióbél mindkét fele teljesen ép maradt. A tisztított dióbelet dobozba tették, a dióhéj pedig leesett a padlón lévő másik vályúba. Mindez villámgyorsan történt, óránként akár 4-5 kiló dióbelet is elkészített egy munkás. Az ablakon át bámultuk őket. Szívesen kipróbáltunk volna a diótörést..A 10-12 éves gyerkőcök már csak ilyenek.
·Egyik osztálytársunk édesanyja ott dolgozott. Tőle tudtuk meg a munka lényegét. Hogy a „diósgazda” diójából áru legyen, ahhoz „ki kell készíteni”. Olyanra, hogy a vevő megvegye. Ezt a tevékenységet többnyire nem a diótermesztők vállalják fel, hanem a diótörők. A héjas dió súlyának fele a magbél. Legjobb minőségű a 3 centiméter átmérőjű, gömb formájú dióbél, dudorok nélkül.
·A technika fejlődése ezen a téren is hatalmas volt. Ma már a diótörésre szakosodott cégek zöldburok-eltávolító géppel és nagy sebességű, nagy teljesítményű automata diótörőgéppel dolgoznak. Amely óránként 1 tonna diót tud megtörni és a sikeres törés 92 %.os. A diótöröde ma már a múlté. Véglegesen.
Láng Róbert