Hát ezt is megéltük. Megvan a telitalálatos szelvény. Az ötös lottó 2019. április 20-i sorsolásán valaki 4.194.319.530 forintot nyert. Gratulálok! Hogy mennyi pénz ez? Nézzük. Egy új Jaguár-Coupe 3 literes ST2 gépkocsi 17 millió forintba kerül. A nyereményből 247 darabot vehetnénk belőle.
Töretlenül növekszik népszerűsége a számsorsolásos játéknak Amely nagyon régen kezdődött hazánkban. Mária Terézia 1762-es kiváltságlevele engedélyezte a lottójátékot. Megkezdődhetett a számokra való fogadás a budai Tabánban, Müller János városi közjegyző házában. Azóta is közjegyző jelenlétében történik a sorsolás. Már akkor is 90 szám közül lehetett ötöt kiválasztani. Csak akkor a találatokat nem úgy hívták, hogy kettes, hármas, négyes, ötös, hanem ambó, ternó, quaternó, quinternó. Arany János Híd-avatás c. költeményében így kesereg az egyik öngyilkos- jelölt: „Én a quaternót elszalasztám!” Ha a vakszerencse nyeréshez juttatta a lottózót, fellendült a fogadók száma, ez azóta is így van.
Az 1848-as forradalom után megszüntették a lottójátékot, nyilván sértette a Szabadság, Egyenlőség, Testvériség alapelvének középső szavát. Aztán öt év múltán pénzügyminiszteri rendelettel az osztrák lottótársaság működési területét kiterjesztették Magyarországra is. A hazafias érzelmű honfitársaink azonban bojkottálták az „osztrák lottót.” Később megalakulhatott a Magyar Királyi Lottóigazgatóság és a játékkedv is megjött. Gyűjtödei Hálózatot hoztak létre. A városokban és a nagyobb településeken, esetenként trafikokban és kocsmákban nyugtázták a fogadásokat. A játékosok betéti jegyet kaptak, úgynevezett reskontót, amelyet Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig című regényéből ismerhetünk.
Az állami költségvetésnek mindig biztos bevétele volt a lottójátékból. A mai lottó első sorsolását 1957. március 7.-én tartották. Azóta is változatlan szorgalommal böngésszük a biztosnak vélt tippeket adó táblázatokat. Szomszédom is, aki azt mondja: Azért mégis lehet valami az ajánlott módszerekben. Üzenem neki: Ha ez így lenne, akkor a matematika professzorok lennének a világ leggazdagabb emberei, mert számelméleti, kombinatorikai és valószínűség számítási tudományukkal sorra vinnék el a főnyereményeket. De hány matematika professzort találunk a TOP 150-en? Egyet sem? Akkor másnap nekik is be kell menniük dolgozni.
Láng Róbert