Közérdeklődésre számot tartó témák Internetes magazinja

EuroAstra Internet Magazin

Patkánytörténet

2019. február 06. - EuroAstra

1592-ben_keszult_akvarell_a_hamelni_patkanyfogorol.jpg1592-ben készült rézkarc a hamelni patkányfogóról

 Negyvenhét évig egy Komárom-Esztergom megyei cég végezte a fővárosban a patkányirtást. Gondolom ez idő alatt kellő gyakorlatot szerezhettek a patkányok családi életét illetően. Valamilyen okból mégis közbeszerzési pályázatot írtak ki a feladatra, amelyet egy másik cég nyert el. Amely eddig nemigen foglalkozott ilyesmivel, de ennek rejtelmei meghaladják írásom kereteit.

   A vesztes cég szorgalmasan irtotta a patkányokat a fővároshoz tartozó 525 négyzetkilométeren, azon belül több mint 220 ezer objektumban, valamint az azokhoz tartozó csatornahálózatban. Ennek köszönhető, hogy míg a 1960-as évek végén legalább kétmillió patkány szaladgált Budapest területén, a főváros hosszú évek óta patkánymentes volt. Az átadás-átvételi huzavona miatt a patkányirtás egy ideig szünetelt Budapesten. Ezért elszaporodtak a patkányok tavaly nyáron Budapesten, a legsúlyosabb egyedszám növekedést a Terézvárosban és az Erzsébetvárosban tapasztalták.

   Én bizony az Alsó-Szászországban lévő Hameln városának egyik cégét bíztam volna meg a feladattal, pályáztatás nélkül. Évszázados tapasztalatai lehetnek az ottani vállalkozásoknak. Hogy miért? 1284-ben a patkányoktól hemzsegő Hameln városába egy köpönyeges idegen érkezett, aki egy bizonyos összegért elvállalta, hogy megszabadítja a várost a patkányoktól. Bűvös erejű sípjával a Weser folyóba csalogatta az állatokat, ezzel teljesítette a feladatot.

   Hameln város önkormányzata nem fizette ki a patkányirtás díját. (Ejnye, de ismerős probléma!)  Ezért az idegen később vadász képében visszatért és bosszút állt, ennek részletezése már nem tartozik a fővárosi patkánytörténethez.

    A hamelni esetet több harminc nyelvre fordították le, és a legenda sok országban a tankönyvekbe is bekerült. Ismert Ázsiában is Amerikában is. Verset írt róla Goethe, drámát Joachim von Goltz. Filmet készített a történetről Walt Disney. Verset írt róla Remenyik Sándor. Az ABBA-együttes megzenésítette. (The Piper of Hamelin. 1980.) Csak remélni tudom, hogy a döntéshozóknak ennyi referencia elég lett volna.

 

 

Láng Róbert

A bejegyzés trackback címe:

https://euroastra.blog.hu/api/trackback/id/tr4614609714

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása