Legyünk akár csak bölcsisek, ovisok, kisiskolások, vagy esetleg fiatalabb vagy idősebb felnőttek, anyukáktól nagyapáig családban élők, élemedett korúak, szerelmesek vagy afelé tartók, vagy "csak" barátokkal együtt lévők, esetleg magányosak, egy biztos: a Csodák Palotája hangulata, változatos interaktív és sokszínű társas játékai, élményvetítései, érdekfeszítő és mindig megújuló, bő választékú kísérletei, tudományos előadásai a legkülönbözőbb témakörökből az egyedi programok mellett felhőtlen szórakozást, játszva tanulást, közös és egyéni játszást, a természetre való odafigyelést, a kémia, fizika megkedvelését, mozgást, pihenést, örömöt és egy jól eltelt nap boldogságát jelentheti.
A legnehezebb dió itt a nap megtervezése: hány kísérleten vegyünk részt, melyik moziba üljünk be a három közül,és melyik filmet tekintsük meg, illetvemelyik részen vessük bele magunkat először az élményekbe. Az biztos, hogy legalább egy kísérlet bemutatón érdemes ott lenni.
Többen tarthatnak esetleg már a kémia szó hallatán a programtól, pedig ez a kísérletsorozat sokkal érdekesebb, mint aminek a neve mutatja: nemcsak itt, hanem otthon is elvégezhető kísérleteket ismerhetünk meg a keretében. Otthon nem ajánlott ugyan a rakétaeffektust bemutató, 96 százalékos denaturált szesz gőzének berobbanását megcsinálni, de egy lereszelt, leforrázott lilakáposzta levével megnézhetjük saját lakásunkban is veszély nélkül, hogy változik a vizes oldal színe, ha az egyik lombikban ciromsav, a másikban ecetsav, a következőben szódabikarbóna, a negyedikben pedig mosószóda van. Ugyanakkor rácsodálkozhatunk arra is, hogy a száraz jég, - amit görgethetünk is tenyerükben igen óvatosan –az tényleg száraz, vagy arra, hogy a folyékony nitrogénben megfagyott lufi szilánkosra törik ugyan, de rugalmasságát visszanyeri egy kis idő elteltével. Ugyanakkor a tűzhöz is közelebb kerülhetünk: megtudjuk látványos kísérletekeredményeképpen, hogy a fém fénnyel izzad, és mindegyik fémre jellemző egy szín, ami a tűz festés színét adja.
A filmek közül nem egyszerű választani, az azonban biztos, hogy a 9D vetítésre csak a nagyobb – 130 cm feletti - gyermekek ülhetnek be, míg az 5D vetítésre, és a körmoziba mindenki. Csak a megfelelő közös témákból kell választanunk, legyen az például hullámvasút, vagy játékbirodalom, és máris úgy érezzük, hogy benn csücsülünk az események kellős közepén, és izgalmasnál izgalmasabb kalandokat élünk át.
Maga a közel ötezer négyzetméteres játékterületen több mint 250 interaktív játék várja a látogatókat az apróságoktól a felnőttekig. Van olyan játéksorozat, ahol a belépéskor kapott karszalaggal regisztrálnikell, és akkor máris segíthetünk egy űrlénynek illetve űrhajónak hazajutni saját bolygójáraa számozást követve, - semmit ki nem hagyva -egyensúlyozó, ügyességi, logikai, memória játékokon keresztül. Máshol Newton almáskertjébe térhetünk be, ahol többek között saját magunkat húzhatjuk fel– csigák segítségévelegy ügyes szerkezeten - a magasba. Máshol fura kerekű kocsin ülve haladhatunk kötelet húzva előre illetve visszafele. A szomszédban meg át lehet futni a Naprendszeren, versenyre kelve a fény sebességével: fejünk felett a bolygók, mellettünk pedig kukucskálós fotók leírások képekkel. Lehet játszani a mágnesességgel is, vasreszeléket összeszedni, mágneses talpú cipőt felvenni és megkísérelni azzal lépkedni a mágneses folyosón. A komolyabban érdeklődők pediga Föld pólusváltásáról, mágneses tereiről, azok hatásairól, sőt a születés csodájáról is beavattatnak egy külön kiállítás keretében. A kis rohangálóknak meg ott a tükörlabirintus, amiből ők tudják kivezetni az esetleg eltévedt felnőttet, építhetnek ferde tornyot, átmehetnek és szétszedhetik, újraépíthetik a mostari hidat, ami a boltívekkel ismerteti meg őket. Felfedezhetik az elektromágnesesség okozta jelenségeket, alkotó ingát, szagokat, ízeket. Sőt kis tudósként a Tudósok csarnokába betérve is sok meglepetéssel találkozhatnak: a fakírágyat ugyan nem mindenki meri kipróbálni, de sebaj, bőven van itt még felfedeznivaló. Termelhetnek maguk energiát, előidézhetnek örvényt, elsüllyeszthetnek hajót a Bermuda háromszögben és még folytathatnánk.
Mindig mindennek el lehet olvasni a használati segédlet mellett a tapasztalt jelenség magyarázatát is. Ha valamit nem értünk, vagy nem úgy működik, ahogy gondoljuk, az ott dolgozók mindig szívesen segítenek, még akár a játszásban is: rávezetik a kicsiket például arra, hogy kell egy-egy fura alakú testet összerakni.
Egy élményekben gazdag eltöltött nap után meg lehet fontolni, hogy szeretnénk-e itt megtartani a szülinapi bulinkat vagy bármilyen rendezvényt, a csapatépítéstől kezdve a táborhelyszínig, és azt, hogy akarunk-e egy hónapos bérletet, amivel a kémcső klubokhoz, vagy szakkörhöz is lehet többek között csatlakozni, vagy akár a családi Csopa Csodák felfedező programsorozatához. Ha az egyik hónapban kétszer szeretnénk elmenni ide, már megéri a bérlet. Egyet sajnálhatunk csak, de azt nagyon. Ha nem a CSOPA közelében lakunk. De tömegközlekedéssel könnyen kijuthatunk az óbudai Bécsi úton lévő Buda Entertainment és Gastro bevásárlóközpontba, ahol a CSOPA várja az érdeklődőket.
Bodrog Beáta