Sajnos nincs olyan család Magyarországon, aki megúszta volna a második világháborút és következményeit. A ritka kivételek közé tartozik az Eckhardt-család. A családfő Eckhardt Tibor (1888-1972), a felső középosztályhoz tartozó kisgazdapárti képviselő, Bethlen István miniszterelnök kis létszámú sajtóosztályának vezetője, a történészek szerint „súlytalan politikus”. Története olyan fantasztikus, hogy érdemes megemlékezni róla.
Eckhardt 1929-ben készített egy memorandumot, amelyben 3 ezer fontot kért kért a kormánytól angliai körútjához a magyar kül-és gazdaságpolitika magyarázatára, népszerűsítésére. Erre báró Rubidó-Zichy Iván, londoni magyar követ a következőket írta Bethlen István miniszterelnöknek: Véleményem szerint ez az összeg teljesen kidobott pénz, mert itt a követség nélkül, akárki is legyen a követ, számba vehető és hasznos személyiségeket az ilyen típusú ügynek nem lehet megszerezni.
Az utazás meghiúsult, de Eckhardt nem csüggedt. Egy évvel később a kormányzónak írt levelet ugyanezzel a céllal, az Egyesült Államok megjelölésével. El is utazott, több előadást tartott különböző városokban, de a kiküldetés nem volt eredményesnek mondható.
A következő megbízást tíz évvel később, 1940-ben kapta a kormányzótól. Feladata volt, hogy utazzon ismét az Egyesült Államokba, népszerűsítse a magyar kül-és gazdaságpolitikát és magyarázza el az amerikaiaknak trianoni sérelmeinket. És amennyiben beállna a hadiállapot az USA és Magyarország között, a diplomáciai út híján tartsa fenn a kapcsolatot Franklin D. Roosevelt kormányával. A költségek fedezésére az állam 5 millió dollárt utalt át egy amerikai bankba részére, ez mai értéken legalább a tízszeresét jelenti.
Eckhardt el is utazott feleségével, Podmaniczky Ella bárónővel. 1941. december 12.-én Magyarország hadat üzent az Egyesült Államoknak, amelynek vezetése nem kívánt Eckhardtal kapcsolatba lépni. Igy a kiküldetés okafogyottá vált. Az Eckhardt-házaspár azonban Amerikában maradt, anyagi gondjaik nem lehettek. Megúszták a bombázásokat, éhezést, kicsi robotot, kitelepítést, az újjáépítés nehézségeit, az elszegényedést, vagyonvesztést, a kisgazdapárt felszámolását, koncepciós pereket.
Eckhardt huszonhét évet élt háborítatlanul családjával az Egyesült Államokban. 1972-ben hunyt el New York Cityben. Hamvait a rendszerváltás után szülővárosában Makón újratemették. Emlékét márványtábla őrzi. Bárhonnan is nézzük, a második világháborút mindenesetre megnyerte. Joggal hívhatjuk a szerencse fiának.
Láng Róbert.