IV- Károly német-római császár 1356-ban kiadott Német Aranybullájának spanyolviasz pecsétje.
„Azt hiszi, ő találta fel a spanyolviaszt”- mondjuk a beképzelt, ostoba emberre, aki mindeni jobban tud mindenkinél. De honnan eredhet ez a mondás? A Google-ban hiába keressük rá a választ.
Először is tisztázzuk, a szó valójában pecsétviaszt jelent, de viasz egyáltalán nincs benne. Összetétele: sellakk, magnézium-oxid, terpentin, kréta és a jellemző szín elérésre cinóber festék. Ez utóbbiból eredhet az elnevezés, ugyanis a cinóber festék egyik ismert lelőhelye Spanyolországban található.
A spanyolviasz rudacskák használata pecséteknél a középkorban váltak széles körben elterjedtté. Jellemzően a XIV. századtól kezdődően használták nagy gyakorisággal levelezéseknél, iratok megerősítésénél. A kiemelten fontos okmányok, királyi levelek nélkülözhetetlen kelléke volt. Garantálta a tartalom titkosságát, sértetlenségét, bizonyította a tulajdont és hitelesített. A pecsétlenyomatot bullának is nevezik.
Bizonyító erejű jelek használatának igénye már az ókori keleti népeknél is megfigyelhető. A Kr. e. IV. évezredben Mezopotámiában már ismerték a pecsétnyomót, az ókori Kelet számos államában használtak pecséthengereket. Az egyiptomi királysírokat zárópecséttel látták el, Szakkarában feltárt sírból számos pecséttel lezárt boros kancsó került napvilágra. A Biblia is említ pecséteket, a görögök szintén használtak pecséthengereket és pecsétgyűrűket. Az ókori Rómában számos magánszemélynek volt pecsétgyűrűje vésett drágakővel (gemma), mely az aláírást helyettesítette. Használtak pecsételésre finoman megmunkált kőlapocskákat is, melyre isteni, császári, vagy más emberi ábrázolást véstek. A pecsétnek, mint bizonyító eszköznek nagyobb jelentőséget tulajdonítottak az általános írástudatlanság miatt. Azért tudta pótolni az írást, mert szerepelt rajta tulajdonosának szimbolikus képe.
Kissé elkalandoztam, elnézést kérek, visszakanyarodom az eredeti kérdéshez. honnan eredhet ez a mondás? A megoldás hosszas kutató munka eredménye. (Azért ki lehetett bírni.) Thomas Edisont mindenki ismeri. Nagyjából ezer szabadalma volt, a többi között a távíró, mikrofon, fonográf, fémszálas izzólámpa, elektromos centrálé, gépkocsi önindító, vetítőgép. A telefon, röntgensugár, hangosfilm is, de ezeket elfelejtette szabadalmaztatni. Az ugyancsak zseniális feltaláló Nikola Teslával szakmai szempontból haragban voltak. A szabadszájú Tesla mondta Edisonról, hogy azt hiszi, ő találta fel a spanyolviaszt. Utalva arra, hogy a spanyolviaszt már a középkorban ismerték.
Láng Róbert