Negyedik alkalommal került sor az „Év Széchenyi Vállalkozása 2018” díj kiosztására, az esemény helyszíne már hagyományosan a Magyar Nemzeti Múzeumot alapító, gróf Széchényi Ferenc teremben. A rangos elismerést a leszármazottak nevével fémjelzett Gróf Széchenyi Család Alapítvány hozta létre 2015-ben azzal a szándékkal, hogy a családi hagyományt követve elismerje és felkarolja azokat a vállalkozásokat, amelyek tevékenységükkel nem csak a saját, hanem a nemzet boldogulását is szem előtt tartják. Olyan hazai gazdasági szereplőket céloz a díj, amelyek teljesen vagy zömében magyar alapításúak, nyitottak a megmérettetésre és valamely területen kimagasló teljesítményt nyújtanak. Ebben az évben a család különdíja a 25 éves Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvánnyal együttműködésben kerül kiosztásra.
A díjról: Széchenyi István műveiben többször hangsúlyozza, hogy a magyar gazdaság föllendülését nem külső körülmények megváltoztatásával, hanem az azokban rejlő lehetőségek kiaknázásával, valós szükségleteknek a fogyasztók igényei szerint történő kielégítésével lehet elérni. A 21. században sincs ez másképp.
„ A díj odaítélésénél a vállalkozások teljesítményeinek három területét vizsgáljuk, amelyek: termelékenység, társadalmi felelősségvállalás és az újítási készség. A beérkezett pályázatokat háromtagú független szakmai zsűri értékeli.”- mondta el Széchenyi Tímea az alapítvány kuratóriumi elnöke. „Az előző évek nyertesei között olyan nagy nevű hazai cégeket köszönthettünk, mint A Híd Zrt., a Vill-Korr Hungaria Kft., a West End Ingatlanhasznosító és Üzemeltető Kft, Irodamarket Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a Budapest Taxi, Bonaventura Gold Kft. vagy Béres Gyógyszergyár Zrt. Fontosnak tartjuk, hogy a rendelkezésünkre álló eszközökkel segítsük elő egy olyan platform létrehívását, amely lehetőséget teremt arra, hogy a magyar vállalkozók kötöttségek nélkül kapjanak lehetőséget az egymással való találkozásra, új együttműködések kialakítására.”
A család különdíja a 25 éves Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvánnyal együttműködésben kerül kiosztásra, amelyet a Főváros Közgyűlése a budapesti mikro-, kis- és középvállalkozások fejlesztése céljából hozott létre még 1993-ban. Küldetésünknek tekintik hozzájárulni a budapesti, életképes, régebb óta működő vagy nemrég indult vállalkozások piaci igényeknek megfelelő módon történő fejlődéséhez, bővüléséhez, ezáltal a fővárosi munkahelyek megtartásához és újak létrehozásához, így Budapest gazdaságának élénkítéséhez.
A díjátadó fővédnöke már harmadízben Varga Mihály pénzügyminiszter. A Pénzügyminisztériumot és a miniszter urat Marczinkó Zoltán István munkaerőpiacért és vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár képviselte.
A program házigazdája Tisza Attila a Gróf Széchenyi Család Alapítvány titkára volt. Az egybegyűlteket Varga Benedek főigazgató (Magyar Nemzeti Múzeum) köszöntötte, ezt követte Marczinkó Zoltán István munkaerőpiacért és vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár (Pénzügyminisztérium) beszéde. Méltatta Széchenyi István érdemeit, akinek élete iskolai tananyag és mai is láthatjuk munkájának eredményeit, alkotásai szimbólumaivá váltak Magyarországnak. Bár a környezet változott, de ma is érvényes amit tőle tanulhatunk, céljaink megvalósítása érdekében kitartóan kell küzdenünk. A ma díjazottak ennek elismeréseként kaphatják meg díjaikat. A kormány ma is elkötelezett a 2013 óta elkezdett gazdaságpolitikája mellett, melyek eredményei az emberek számára is jól érzékelhetőek.
A díj alapításának hátteréről és céljáról Széchenyi Tímea elnök (Gróf Széchenyi Család Alapítvány) adott tájékoztatást. Pleschinger Gyula, a Monetáris Tanács tagjának, a zsűri tiszteletbeli elnökének gondolatai után az összefoglaló indoklás következett, melyet Michaletzky Géza, a Bíráló Bizottság elnöke ismertetett.
A 2018. évben az alábbi kategóriákban hirdettek győzteseket:
Fődíj I. kategória Az évi ötszáz millió Forint összárbevétel fölötti kategória: Sárvári Gyógyfürdő Kft. ,átvette: Vojtkó Tibor, ügyvezető igazgató –(Máhr Tivadar Sárvár város alpolgármestere is jelen volt), átadta: Marczinkó Zoltán István (Pénzügyminisztérium).
Fődíj II. kategória Az évi ötven és ötszáz millió Forint közötti összárbevétel kategória: Neuron Szoftver Kft., átvette: Bodrogközi László, átadta: Marczinkó Zoltán István (Pénzügyminisztérium).
Fődíj III. kategória Az évi ötven millió Forint összárbevétel alatti kategória: Reálterv Építésziroda Kft. átvette: id. Dr. Kálmán Ernő és Kálmán Ernő építész, Albrecht Beáta építész, átadta: Marczinkó Zoltán István (Pénzügyminisztérium).
Termelékenység kategória győztese: Márka Üdítőgyártó Kft. átvette: Pécskövi Tibor ügyvezető igazgató, átadta: Dr. Csuhaj V. Imre elnök-vezérigazgató (Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt.).
Innováció kategória győztese : 3B System Kft. – átvette : Dr. Pócz János, átadta: Pleschinger Gyula – a zsűri tiszteletbeli elnöke, a Monetáris Tanács tagja.
Társadalmi szerepvállalás kategória győztese: Batthyány Örökséghasznosító Kft.– átvette: Batthyány-Schmidt Margit, átadta: Varga Zoltán, a 2017. évi fődíj nyertese, a Globserver Kft. vezetője.
Ezen kategórián belül, elismerésben részesült:
- A nők foglalkoztatásában elért kiemelkedő eredményéért: Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Általános Iskola Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola. Átvette: Bárdi- Farkas Beáta és Bárdi-Farkas János, átadta: Széchenyi Tímea.
- A magyarság megőrzéséért nyújtott különleges teljesítményéért: a BT-ARS Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. Átvette: Takács Zsuzsa iparművész, a BT Ars Kft. ügyvezetője. Átadta: Széchenyi Márk.
- A hátrányos helyzetűek foglalkoztatásáért: a Sárvári Gyógyfürdő Kft. -
átvette: Vojtkó Tibor, ügyvezető igazgató, átadta: Egry Attila Budapest VIII. kerületének alpolgármestere.
AZ ÉV SZÉCHENYI VÁLLALKOZÁSA 2018 OKLEVÉL elismerésben részesült:
- PlusTvNews Kft., átvette: Both Ferenc ügyvezető igazgató, átadta: Széchenyi Tímea.
CSALÁD KÜLÖNDÍJA KATEGÓRIA a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvánnyal együttműködésben lett kiválasztva. Nyertese: Nagy Lovas Kft., átvette: Städter Diana ügyvezető igazgató, átadta: Szalai Piroska a BVKA elnöke.
Az Év Széchenyi Vállalkozása 2018 Díj ünnepélyes átadásának időpontja és helyszíne: 2018. szeptember 21-én délelőtt 11:00 óra, a Magyar Nemzeti Múzeumban, gróf Széchényi Ferenc terme volt.
A Gróf Széchenyi Család Alapítvány 2013-ban jött létre, közhasznú. Alapítói Gróf Széchenyi Ferenc Magyarországon élő leszármazottai, közöttük a Legnagyobb Magyar – Gróf Széchenyi István – vér szerinti utóda, mint kuratóriumi tag. Megfogalmazott küldetésük: „Szüleink által ránk hagyott nemes szellemű örökséget szeretnénk a családi alapítvány tevékenységével ismét magasba emelni, és tovább adni azt a jótékony szemléletet, melyet a Széchenyi család képviselt évszázadokon át a magyarok felé.
Tevékenységeinkkel minden olyan kezdeményezést támogatni szándékozunk, amelyek Magyarország, valamint a magyar emberek boldogulását segítik. Szeretnénk megőrizni, tovább vinni azokat a reformokat és azt az eszmeiséget, valamint a nemzeti kulturális örökségünket, mely olyan értékrendet képvisel, mely méltó a Széchenyi névhez. A család – szellemiségének megfelelően – a 21. században is reformok születését segíti.
A Széchenyi család egész története folyamán fáradozott azon, hogy a magyar nemzet mind gazdaságilag, mind kulturális téren erős legyen. Ez a célkitűzés magyar sikerek sorozatát feltételezi. A Széchenyi Alapítvány ezért minden olyan tiszta szándékú vállalkozás mellé áll – illetve ilyeneket maga is kezdeményez –, amely a haza felemelkedését szolgálja.”