Nyolcezernél is több fogyatékossággal élő gyermek és fiatal vett részt a XXVII. Sérült Gyermekek Napján, amelyet 2018. szeptember 17.-én hétfőn tartottak meg a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A jeles napot 1992 óta minden szeptemberben megrendezik a városligeti intézmény, valamint az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségével közös szervezésében.
A társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos rendezvények között kevés olyan akad, amely nagyobb hagyományokkal rendelkezne, mint a Sérült Gyermekek Napja, amelyet 1992 óta minden szeptemberben megtartanak a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A városligeti intézmény, valamint az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ) közös rendezésében megvalósuló esemény célja, hogy a fogyatékossággal élő gyermekeknek és fiataloknak egy különleges hangulatú napot, felejthetetlen élményeket szerezzenek.
Az idei – sorban már a huszonhetedik – Sérült Gyermekek Napját szeptember 17-én, hétfőn tartották meg. A rendezvény fővédnöke Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége volt. A hivatalos megnyitón többek között az ÉFOÉSZ vezetői, Gyene Piroska elnök és Bercse László társelnök, továbbá Nyitrai Zsolt stratégiai társadalmi kapcsolatokért felelős miniszterelnöki megbízott, Benedek István Zsolt, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság főigazgatója, az Állatkertet fenntartó Fővárosi Önkormányzat részéről pedig Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes köszöntötte a résztvevőket.
Az egész napos rendezvényen változatos programokkal, állati látnivalókkal, állatbemutatókkal és látványetetésekkel, továbbá különféle játékokkal, a főbejáratnál pedig színpadi produkciókkal szórakoztatták a résztvevőket. A XXVII. Sérült Gyermekek Napján összesen 8096 fő vett részt.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben nagy hagyománya van a társadalmi felelősségvállalásnak, különös tekintettel a fogyatékossággal élő emberekre. Az őket képviselő szervezetek közül többel már évtizedek óta együttműködik az Állatkert, 2013-ban pedig a városligeti intézmény egy átfogó megállapodást írt alá a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségével (MVGYOSZ), a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével (SINOSZ), a Siketvakok Országos Egyesületével (SVOE), a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségével (MEOSZ), az Autisták Országos Szövetségével (AOSZ), valamint az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségével (ÉFOÉSZ).
A megállapodások alapján minden, az említett szervezetek arcképes igazolványával rendelkező fogyatékossággal élő személy, illetve a vele érkező egy fő kísérő kedvezményes partneri jeggyel látogathatja az Állatkertet. Emellett az intézmény együttműködik az említett szervezetekkel annak érdekében is, hogy az állatkerti látnivalókat és programokat úgy alakíthassák, hogy azok a fogyatékossággal élő emberek számára is akadálytalanul hozzáférhetőek legyenek.
Kifejezetten a látásukban korlátozott emberek számára helyezték el az Állatkert több pontján azokat a Székely Kata ifjú szobrászművész által készített kisplasztikákat, amelyek művészi értékükön túl alkalmasak arra, hogy segítségükkel a látássérültek tapintás útján alkothassanak képet egyes állatokról, illetve néhány jellegzetes állatkerti műemlék épületről is. A kisplasztikákhoz Braille-feliratos információs táblákat is kihelyeztek. Ezt a programot az Állatkert 2005-ben indította el.
A fogyatékossággal élő emberek segítése mellett az Állatkert a társadalmi felelősségvállalás más területein is aktív. Évről évre megrendezi például az „Áloméj az Állatkertben” elnevezésű eseményt, amelyen családtagjaikkal érkező krónikusan beteg gyermekeket látnak vendégül egy különleges esti programra. A rendezvényt megvalósító állatkerti dolgozók ezen az estén minden évben önkéntes felajánlásként, társadalmi munkában tevékenykednek. Emellett a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósággal együttműködve tavaszonként gyermekvédelmi napot is tartanak az Állatkertben.