Ismét egész hétvégés versprogram lesz a IV. Nemzeti VERSeny élő szuperdöntője november 9-én és 10-én. A Nemzeti Színházban lép fel a VERSeny 25 legjobb versmondója, akiknek a versklipjeit is levetítik. Most korlátozott számban külsős nézőket is fogad a Nemzeti VERSeny. lesz versszínházi előadás Weöres Sándor Psychéje nyomán, és a Magyar Versmondók Egyesülete átadja a Ki viszi át a Szerelmet-díjakat is. A szuperdöntőt a Facebookon élőben közvetítik.
A verseny célja a hagyományos vers- és prózamondó találkozó mellett a klasszikus és kortárs költészet újszerű tolmácsolása, a költészet és a versmondás népszerűsítése, a kulturális identitás erősítése, 2019-ben kiemelt figyelemmel a rendszerváltoztatás 30. évfordulójára és a közéleti költészetre. A verseny védnöke a Nemzeti igazgatója, Vidnyánszky Attila, aki Lutter Imrével, a VERSeny főszervezőjével, a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnökével nyitja meg az élő szuperdöntőt. A zsűri tagjai a rendező intézmények művészei, szakemberei: Udvaros Dorottya és Bakos-Kiss Gábor színművészek; Kiss László rendező; Lutter Imre versmondó művész, producer; és Szabó László kommunikációs szakember.
A versenyt három fordulóban rendezték meg. Elsőként minden nevező négy verssel jelentkezhetett a vers.hu oldalon közzétett felhívásra, amik közül egyet kellett az első fordulóban vágatlan videón beküldeni. A négy vers közül egy a rendszerváltoztatás költészetéhez kellett, hogy kapcsolódjon, egy Ady Endre (halálának centenáriuma) vagy Weöres Sándor (halálának 30 éves évfordulója) verse, egy klasszikus magyar és egy szabadon választott magyar vers kellett még. A továbbjutók az általuk választott másik verset dolgozták fel, immár videoklip formájában. Mind az elődöntőben, mind a középdöntőben volt lehetőség közönségszavazásra, így a zsűri és a verskedvelő nézők szavazatai alapján alakult ki a 25 fős döntő, akiknek versklipjeit a YouTube közösségi videó-megosztó portálon a Nemzeti VERSeny csatornáján láthatják az érdeklődők.
A Nemzeti VERSeny közel 200 indulója között 6 éven aluli és 85 éven felüli versmondó is képviseltette magát. A versenyzők között volt erdélyi, szilágysági, vajdasági, felvidéki, kárpátaljai, németországi, svájci és angliai magyar versmondó egyaránt, közülük az anyaország mellett Erdélyből sikerült két versmondónak a szuperdöntőbe jutnia. A szervezők a teljes nyitottság és az esélyegyenlőség jegyében, ugyanakkor a szakmaiság mentén szervezték a VERSenyt, és minden fordulóban lehetőséget adtak a közönségnek is, hogy vigaszágon is továbbjuttassanak versenyzőket.
A legjobb előadók végül a Nemzeti Színházban versenyeznek november 9-én és 10-én.
A döntő nyilvános, közönség előtt zajlik, korlátozott számban a magyarversmondok@gmail.com címen lehet regisztrálni nézőként, díjmentesen, mindkét napra külön-külön. November 9-én a VERSeny kísérő programjaként a nézők láthatják a Feledi Project Psyché című táncelőadását, amit Weöres Sándor műve ihletett, és egy különös és féktelen szabadságvággyal megáldott nő kétségbeesett küzdelmét mutatja be a szerelem és az élet teljességéért. Aznap egyébként a versmondások mellett a versekre készült videoklipeket is megnézheti a közönség. Másnap, november 10-én vasárnap a versmondások mellett a Magyar Versmondók Egyesülete átadja a Ki viszi át a Szerelmet kitüntetéseket, tehát az eredményhirdetés és a szuperdöntő díjátadója globális díjátadó lesz. A zsűri mindkét nap minden produkciót helyben, azonnal értékel. A kétnapos VERSeny minden mozzanatát élőben közvetíti a Magyar Versmondók Egyesülete és a Nemzeti Színház a Nemzeti VERSeny facebook oldalán, a Nemzeti színművésze, Barta Ágnes moderálásában. Nézőnek jelentkezni a VERSeny facebook oldalán a szervezőknek küldött üzenettel lehet.
A döntősök versklipjei az alábbi csatornán nézhetők meg:
https://www.youtube.com/
A VERSeny támogatója többek között a Nemzeti Kulturális Alap és a 30 éve szabadon emlékév emlékbizottsága. Aki többet szeretne tudni, a www.vers.hu/nemzetiverseny oldalon és a Nemzeti VERSeny facebook oldalán tájékozódhat.
https://www.facebook.com/
Az élő szuperdöntő résztvevői:
1. Arnhoffer Emília
2. Balázs László Gábor
3. Bókkon Tímea
4. Bortnyák Ágnes
5. Bukovszky Dorottya
6. Csizmazia Dóra
7. Darnyik Ágnes
8. Dudás Fanni
9. Elek Ágota
10. Endes-Ábrahám Ákos
11. Hegedűs Bori
12. Horváth Bendegúz
13. Horváth Péter
14. Jakab Gabriella
15. Kecskeméti Bence Odin
16. Kenesei-Holics Réka
17. Ledő Barnabás
18. Mikita Dorka Júlia
19. Orosz Róbert
20. Reptsik Anna
21. Suhajda Sándorné
22. Dr. Szabó Irén
23. Szép Hanna
24. Szirmai Marcell
25. Zajácz Lorina
Lantai József