Közérdeklődésre számot tartó témák Internetes magazinja

EuroAstra Internet Magazin

Ég az utca, ég a ház is

2019. október 08. - EuroAstra

tuz.jpgNemrég láttam a televízióban a Windsor-kastélyban kitört tűzvészről (1992. november 20.) készített filmet. Az ezerszobás királyi rezidencia, a világ legnagyobb lakott kastélya, az uralkodó otthona, a Monarchia megtestesítője. A tűz az éppen renoválás alatt lévő épületben lobbant fel, a királynő kápolnájában, az épület első emeletén.

Egy 1000 wattos reflektort túl közel tettek egy függönyhöz, majd úgy hagyták. Mivel a kastélyban nem voltak modern tűzgátló kapuk, sem tűzoltórendszerek, volt viszont sok fa intarzia, a tűz gyorsan terjedt. Kétszáz turista látogatót azonnal kiparancsolták az épületből, a személyzet, a munkások és katonák élőláncot alkotva adogatták ki a bútorokat, festményeket, régiségeket és egyéb értékes tárgyakat, András herceg saját kezűleg segített nekik.

Több mint kétszáz tűzoltó küzdött a lángokkal. Londonon kívül öt különböző megyéből érkeztek, hogy megfékezzék a tüzet. Az oltást két dolog is nehezítette, az egyik a lángoló kastélytornyok magassága, a másik az épület elhelyezkedése, ugyanis az egyik oldalán egy 50 méteres szakadék van, ezért csak egyetlen oldalról tudták oltani a lángokat. Több mint száz terem rongálódott meg, ebből kilenc teljesen megsemmisült. Hétezer négyzetméterre terjedt ki a tűz. A teljes oltás végül tizenöt órás munkába telt.

Eszembe jutott egy gyermekdal. Ég az utca, ég a ház uis. Nem is egy ház, háromszáz is. Tűz, tűz! Tűz, tűz! Jaj de messze a kanális. Ez bizony angol eredetű: London's burning, London's burning, Fetch the engines, fetch the engines. Fire, fire! Fire, fire! Pour on water, pour on water.

Nem tudom, hogy van ez de Európa leghíresebb tűzesetei Londonhoz köthetők. (A háborúkat kivéve.) A londoni kristálypalota nagy valószínűséggel a földkerekség legnagyobb üvegháza volt. A Hyde Parkban építették fel a világkiállításra, melyet Albert herceg és Viktória királynő szervezett. A kiállítás után a palotát elemeire szedték és áthelyezték London déli részére. Különböző előadásokat, kiállításokat, hangversenyeket és más szórakoztató programokat rendeztek benne. 1936. november 30-át majdnem teljesen leégett. Ami megmaradt belőle, lebontották.

Nagy londoni tűzvész néven ismert az a tragédia, amely  amely 1666. szeptember 2-án kezdődött és csaknem elpusztította az angol fővárost. A lángok a belvárosban csaptak fel a királyi pékségben, a Pudding Lane-en. Az egyik pék figyelmen kívül hagyta, hogy  kemencéjében nem aludt ki a parázs, ennek következtében ütött ki a tűz. A város 80.000 lakója közül 70.000 otthona lett semmivé. Számos neves épületet pusztított el, köztük a Szent Pál katedrálist.

Az utcákon megbomlott a rend, amikor külföldi szándékos gyújtogatókról terjedtek el rémhírek. Ép akkor folyt az angol-holland háború, ezért a holland bevándorlókra gyanakodtak elsősorban. Sok ártatlan ember a lincselések áldozatává vált. II. Károly arra buzdította a londoniakat, hogy hagyják el a várost, és máshol telepedjenek le. A tűzvész után London utcáit a korábbinak megfelelően építették újjá.

Sok londoni lakos ma is elégedetlen a tűzoltóság munkájával. Ahol 6.000 hivatásos tűzoltó dolgozik és évente 30.000 bevetés veszek részt.

  Láng Róbert

A bejegyzés trackback címe:

https://euroastra.blog.hu/api/trackback/id/tr315207934

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása