Simon Bar Kochba. Arthur Szyk festménye.
Társas szójáték, sajnos kiment a divatból. pedig sokat lehetett tanulni belőle. Egy játékosnak kérdéseket feltéve kell rájönni egy szóra, személyre vagy kifejezésre, amire a másik játékos gondolt.
Névadója Simon Bar Kochba, a XII. században élt szabadságharcos, a Hadrianus római császár elleni bukott felkelés vezére. A legenda szerint Bar Kochba elé vittek egy kirabolt, néma és írástudatlan embert. A rablók azt hitték biztosra mentek, mert nem tud ellenük vallani. Bar Kochba azonban olyan kérdéseket tett fel, amelyekre az áldozat egyszerű biccentéssel vagy fejrázással felelhetett. Így kiderült, hogy a tettesek az áldozat bátyjai voltak, akiket aztán el is fogtak, és elnyerték megérdemelt büntetésüket.
A barkochbát ketten, vagy többen játsszák. Egy közölük gondol valamire, amit a másiknak, vagy a többieknek ki kell találni. Gondolni bármire lehet. Élő, valaha élt vagy kitalált személyre, állatra, növényre, tárgyra, akár elvolt fogalmakra is.
A „kitaláló” fél korlátlan számban tehet fel bármilyen eldöntendő kérdést, amire a másik kizárólag „Igen” vagy „Nem” választ adhat. A „gondoló” fél kötelessége, hogy legjobb tudása szerint válaszoljon. A „kitaláló” szereplő egyetlen kötöttsége, hogy a játék folyamán csak egyszer élhet az úgynevezett „rákérdezés” lehetőségével. Ez azt jelenti, hogy kimondja azt a szót vagy kifejezést, amiről az eddigi kérdésekre kapott válaszok alapján úgy véli, hogy a másik gondolt. Ekkor két eset lehetséges. Ha a rákérdezés helyes volt, a kitaláló nyert. Ha hibásan kérdezett rá, vagyis a kimondott szó nem egyezik meg a feladvánnyal, a kigondoló fél nyert. Ezzel a játék véget ér. Előfordul, hogy a kitaláló nem tud többet kérdezni, fogalma sincs miről lehet szó. Ekkor feladja a játékot „Szabad a gazda!” fordulattal. Nézzünk egy példát.
- Gondoltam
- Elvont fogalom?
- Nem.
- Tárgy?
- Nem.
- Élőlény?
- Igen
- Növény?
- Nem.
- Személy?
- Igen.
- Élő személy?
- Nem.
- Magyar?
- Nem.
- Nobel-díjas?
- Nem.
- A XX. században élt?
- Igen.
- Politikus?
- Nem.
- Színész?
- Nem.
- Orvos?
- Igen
- Kórházban dolgozott?
- Nem.
- Kutatóorvos?
- Igen.
- Francia?
- Nem.
- Angol?
- Igen.
- Felfedezett valamit?
- Igen.
- Világraszóló dolgot?
- Igen.
- Antibiotikumot?
- Igen.
- Rákérdezhetek?
- Igen.
- Alexander Fleming a penicillin feltalálója.
- Nyertél!
A huszadik kérdésnél nyert a kérdező. Nem túl jó eredmény, olyan közepes. Voltak bravúros kérdezők, akik maximum tíz kérdéssel nyertek. Karinthy Frigyes ebben a játékban verhetetlen volt.
Láng Róbert