Nyelvünkben több kifejezést ismerümk a generációra. Nemzedék, kortársak, egyívásúak. Szilágyi György örökbecsű írása szerint egy generáció tagjai „félszavakból is megértik egymást.” (Hányas vagy? Előadta Kálmán György.)
Kezdjük a fényes szelek nemzedékével. Az elnevezés a Népi Kollégiumok Országos Szövetségének indulója nyomán keletkezett. „Sej, a mi lobogónkat fényes szelek fújják.” A generáció tagjai a második világháború utáni tizenévesek. Dolgoztak, tanultak, közülük nõtt ki múlt század ötvenes-hatvanas éveinek értelmisége. Az egypárt ösztönözte a tanulást. Ha valaki esti tagozatra járt az egyetemen, annak évente 24 nap tanulmányi szabadság és 12, a vizsgák napján kivehetõ szabadság járt. Fizetéses, az évi rendes szabadságán felül.
A Ratkó korszak-generációja, a „Ratkó-gyerekek” az 1949-1956 között születettek. Ratkó Anna népjóléti, majd egészségügyi minisztersége idején súlyos börtönbüntetés várt arra az orvosra, aki abortuszt hajtott végre. (Erről szólt Karinthy Ferenc Ezer év c. színdarabja.) Akinek nem volt gyermeke, gyermektelenségi adót fizetett. Ezek hatására a „természetes szaporodás” (ki találta ki ezt a szörnyszülött kifejezést?) üteme jelentősen nőtt. A terhességmegszakítás tilalmát és a gyermektelenségi adót az 1956-os forradalom után szüntették meg..
A harmincas éveiben járó „nagy generáció” tagjai közül kerültek ki a reformerek, akik 1963-1968. között addig nyüstölték az állampárt vezetőit, amíg - fintorogva ugyan - beleegyeztek a gazdaságirányítási rendszer átalakításába. Az úgynevezett tervutasításos rendszer, amelyben minden állami vállalatnak előírták, hogy mit, mikor és mennyit termeljen, csak néhány ágazatra irányítására csökkent. Megtanultuk a „szabad ár” fogalmát az addigi hatósági árak helyett. (Jézusmária! Mit szól majd ehhez Leoynid Iljics Brezsníev?)
Az X-generáció tagjai 1960-1975 között születtek. Közülük valók a sikeres üzletemberek, diplomaták, államtitkárok, újságírók. Új típusú nemzedék, melynek kialakulásában a technológia száguldó fejlődése játszott rendkívül fontos szerepet. A munkaerőpiacon pályakezdőként könnyű volt elhelyezkednie az X generáció tagjainak, óriási volt a kereslet. A digitális világba nem születtek bele, de lenyűgözte őket, elfogadták és elkezdték használni az új vívmányait.
Az Y-generáció új típusú nemzedék, náluk a technika rohamos fejlődése játszik rendkívül fontos szerepet, 1980-1994 között születtek A számítógépekkel együtt nőttek fel, a modern technikák és a számítógép nélkül el sem tudják az életüket képzelni. Gyakorlatiasak és már kisiskolás korukban tudnak számítógépezni és mobiltelefont használni. Szüleiktől megkapták a legmodernebb játékokat, kisgyermekként megismerkedtek a tudomány és a technika legújabb vívmányaival.Társadalmi beilleszkedésük elemzése alapján alakították ki a „Pán Péter szindróma” fogalmat, mely arra utal, hogy aktív munkavállalóként késve jelenik meg a munkaerőpiacon. 25-30 éves felnőttek még a szülői otthonban élnek, igénybe veszik a szülői ház komfortját (főznek, mosnak rájuk, nincs rezsi terhük, zsebpénzt kapnak stb.), maguk eközben nem önálló felnőtt egzisztenciájuk megteremtésén dolgoznak
A Z-generáció a világ első globális és digitális nemzedéke, tagjai a rendszerváltás után születtek. Mint minden új generáció megjelenése, változásokat fog elindítani a különböző társadalmi és vállalati rendszerekben, így a munka világában is. Ez problémákat vet fel az oktatásban, elsősorban a tanítási módszerek területén. A tanároknak nehéz átadniuk a tudásukat a fiataloknak, akik hozzá vannak szokva a gyors információáramláshoz és annak befogadásához. Képesek egyszerre több mindennel párhuzamosan is foglalkozni. A kommunikációs eszközök fejlődésével és gyorsaságával egyre több információhoz jutnak, és ezeket máshogy dolgozzák fel. A technika fejlődése miatt nem sok fiatalt látunk könyvvel a kezében, emiatt azt gondolhatjuk, hogy ez a generáció előtérbe helyezi a videójátékokat az olvasással szemben, de ez nem így van. Attól, hogy nem látunk könyvet a kezükben, az nem azt jelenti, hogy nem olvasnak vagy nem tanulnak, csupán alkalmazkodtak a rohanó világhoz. Minden könyvüket a telefonjaikon, tableteiken, számítógépeiken tárolják, legyen szó akár szórakoztató irodalomról vagy tankönyvről.
Az Alfa-generáció tagjai a 6-8 évesek. Hogy mi jellemzi majd őket? Ez a jövő titka.
Láng Róbert.