A Reserve Bank of Australia június 4-i ülésének tegnap nyilvánosságra került jegyzőkönyvéből arra lehet következtetni, hogy az ausztrál alapkamatláb (az egynapos pénzpiaci kamatláb) mostani csökkentése után – 1,5%-ról 1,25%-ra változtatott az RBA – további monetáris könnyítés várható. A piac számára most az a fő kérdés, hogy mikor és mekkora lendülettel hajtja végre az RBA a további lazítást. A nem túl fényesen teljesítő ausztrál gazdaságnak nagy szüksége van újabb stimulusokra, az RBA-nak pedig arra, hogy tovább csökkenjen a munkanélküliségi ráta ahhoz, hogy a munkaerőpiac inflációs nyomást generáljon.
Az ausztrál központi bank becslése szerint a munkanélküliségi ráta 4,5%-os szintje az, amelynél már számítani lehet az infláció növekedésére, de ez a szint lejjebb is mehet. Ehhez képest jelenleg 5,2%-os a munkanélküliségi ráta, az állásbetöltetlenségi (vagy kihasználatlansági) hányad pedig 13,7%. Ez utóbbi érték arra mutat rá, hogy még jelentős tartalékok vannak a munkaerőpiacon, és ez komoly akadálya annak, hogy meginduljanak felfelé a bérek.
Mindenki tisztában van tehát azzal, hogy az RBA tovább fogja csökkenteni az így is rekord alacsony alapkamatlábat, de arról már megoszlanak a vélemények, hogy az újabb 25 bázispontos csökkenés mikor következik be. A határidős piacok árazásai szerint 50% a valószínűsége annak, hogy már júliusban megszületi erről az RBA döntése, de ha figyelembe vesszük, hogy az RBA milyen ütemben reagál az eseményekre, az augusztus egy fokkal valószínűbbnek tűnik.
Az ausztrál központi bank jelentősen átértékelte a munkaerőpiac helyzetét, ideértve az állásbetöltetlenségi hányad magas értékét is, jól látja, hogy milyen messze van a kitűzött céloktól, ezért nincs sok oka arra, hogy várjon a kamatcsökkentéssel. Az RBA a kommunikációjában határozottan elmozdult abba az irányba, hogy a monetáris politika várható alakulásáról világosan és érthetően tájékoztatja a piaci szereplőket, ezért valószínűleg már a júliusi központi banki ülés előtt egyértelmű jelzést ad az RBA a következő kamatcsökkentés és a további monetáris lazítási intézkedések idejéről és intenzitásáról.
Eleanor Craigh, Saxo Bank