Az ausztrál központi bank, a Reserve Bank of Australia következetesen a munkaerőpiaci helyzetet jelöli meg az ország gazdasága állapotának legfőbb indikátoraként. Az RBA az alapkamat változtatását is a foglalkoztatottsághoz köti – az inflációs célok teljesülése mellett -, így a foglalkoztatottság első negyedévi növekedésének ismeretében senki nem várt kamatcsökkentést a múlt heti kamatdöntő ülésen. De az ülést követő közleményében az RBA már a foglalkoztatottság további erősödésének szükségességéről beszélt, vagyis a jelenlegi foglalkoztatottsági szint fenntartása mellett akár még indokolt is lehet az alapkamatláb (az egynapos pénzpiaci kamatláb, jelenleg 1,5%) csökkentése.
Ez nem elhanyagolható változás az RBA megközelítésében, és a piacon sokan ezt úgy értelmezik, hogy elhárult egy akadály az alapkamat csökkentése elől. A fentiek fényében különösen nagy érdeklődésre tartanak számot az áprilisi foglalkoztatási adatok, amelyek csütörtökön jönnek ki. Azért annak kicsi a valószínűsége, hogy az RBA azonnal lépne a munkaerőpiac megtorpanására: az első negyedévi masszív foglalkoztatottsági növekedés után szükség lenne 2-3 hónapon keresztül a megtorpanást igazoló adatokra – ezt a munkaerőpiaci adatok erős ingadozása önmagában is indokolja.
De ha az RBA a következő, június elejei ülésén nem is csökkenti az alapkamatot, elkerülhetetlennek látszik, hogy ez a második félévben bekövetkezzen. A foglalkoztatottság a gazdasági aktivitást késleltetve jelzi, míg több olyan mutató, amelyek előbb reagálnak a gazdasági trendekre, már rosszabb képet mutat. Az álláshirdetések (vagyis a jövőbeli munkalehetőségek) elemzése, az üzleti hangulat felmérése lassulást jeleznek előre, és csak idő kérdése, hogy ez mikor jelenik meg a foglalkoztatottságban.
Fenyegető jelek érkeznek az építőipar felől is, amely Ausztrália legnépesebb államaiban közel 10%-át adja a munkahelyeknek. A lakóingatlanok építése vissza fog esni a következő hónapokban, és az építőiparra általában is rosszul hat a gazdasági növekedés lassulása. Ha mindez a munkanélküliség növekedésében is megnyilvánul, úgy az RBA aligha tartja vissza magát az alapkamat csökkentésétől.
Eleanor Craigh, Saxo Bank