Ólomkristály dísztárgyak
Egyre kevesebb lakásban látok ólomkristály tárgyakat, tálat, vázát, poharat, hamutartót, bonboniert. Remélem csak átmeneti jelenségről van szó, hiszen ezek gyönyörűek, a lakás díszei. Tartsuk a tárgyat a napfény, vagy egy öngyújtó lángja elé, a csiszolás következtében megtörik a fény és olyan lesz, mintha egy hatalmas briliáns. Ha megkocogtatjuk az ólomkristályt, hosszan tartó csengő hangot ad. A szépen csiszolt üveg hasonlóan néz ki, de csak a körmünk hangja koppan rajta.
A Föld őskorában tulajdonképpen a természet alakította ki az üveget ott, ahol az üveg nyersanyagai (homok, szóda, mész) együttesen adottak voltak. Valószínűleg a vulkánokban, ahol a magas hő hatására lávaszerűvé összeolvadtak és a Föld felszínére ömlöttek. Ez a természetes üveg az obszidián, a lávaüveg. Passuth László Esőisten siratja Mexikót című könyve olvasóinak ismerősnek tűnhet a név.
III. Tutmózisz egyiptomi fáraó (Kr. e. 1504~1450) ázsiai hódításai után, ázsiai üvegmunkások segítségével, az egyik legelterjedtebb technikával, a homokmag
körüli formálással kezdték meg az üveg előállítását, többnyire szkarabeuszokat készítettek belőle. Kínában Kr. e. 1000-ben fedezték fel az üveggyártás titkait, és az évek során egyre tökéletesítve mind kiválóbb anyagokat hoztak létre. Ennek csúcsa lett az ólomkristály. Olyan üveg, amelyhez fénytörést javító anyagokat adagoltak. Készítésének módja a XVII. század elejétől ismeretes, hagyományos adalékanyaga az ólomoxid, innen ered a neve.
Szépségét a csiszolás adja. Szomszédunkban dogozik egy üvegcsiszoló mester. Órákig el tudtam nézni, hogyan készíti az ólomkristály vázát. Az üveggyárból vett nyersanyagot ellenőrizte, ha buborékot, zárványt, hólyagot talált benne, félretette. Vagy úgy tervezte meg a mintát, hogy a hiba eltűnjön. A termékre négyzethálót rajzolt, ezen belül bejelölte a főbb metszési mintákat. Majd rámetszette az üvegre a mintát percenként több ezer fordulattal forgó ipari gyémánt korongok segítségével. Végül kézi gravírozással, vagy homokfújással kijavította az apróbb hibákat, ezt dekorációnak hívta.
A dísztárgyakon kívül készítenek még ólomkristály csillárt, ékszert (bizsu, strassz), optikai üveget meghatározott törésmutatóval. Színezik is az ólomkristályt, de ez nem gyakori.
Láng Róbert