Hát persze hogy lehet ezen vitatkozni, de valamilyen támpont mégis csak kell. New Yorkban élő barátom szerint a Pew Intézet kétszáz neves személyiséget, a társadalmi, tudományos, művészeti és üzleti élet ismert szereplőit kereste meg a válaszért. Kétharmaduk Marilyin Machot jelölte meg. Nézzük csak meg, kiről is van szó.
Marilyn 1946-ban született német bevándorló apa, olasz bevándorló anya gyermekeként. Tízéves volt, amikor megmérték az intelligenciáját. Az amerikai iskolákban tízéves gyerekekkel IQ-tesztet végeznek. A teszt a verbális eredményeket méri, a tízéves Marilyn mentális kora 22 év és 10 hónapnak bizonyult, ebből számolták ki a 228-as IQ-t.
Így derült ki, hogy messze átlag feletti gyerek. Ennek ellenére teljesen átlagosan élte mindennapjait és kamaszlányként is csak annyiban különbözött a többiektől, hogy valamivel több probléma volt vele. Szabadidejében rengeteget olvasott, káprázatos memóriájával elbűvölte a környezetét. St. Louisban (Missouri Állam) lakott szüleivel, tizenévesen már fizikai munkát végzett az iskola mellett. Írt néhány cikket, ezek meg is jelentek a helyi újságban. Egyik írásában azt fejtegette, hogy a nőknek nem kellene felvenniük a férjük nevét házasságkötés után, illetve a fiúknak apjuk vezetéknevét kellene továbbvinniük, a lányoknak pedig anyjukét.
Marilynt kezdettől fogva a bölcsészettudományok vonzották, ezért filozófiát kezdett tanulni a Washington Egyetemen St. Louis-ban. Tanulmányait két év után félbehagyta, betársult apja vegyeskereskedésébe. Ekkor már biztos volt benne, hogy író lesz és azért vágott bele az üzletbe, hogy anyagi függetlenséget teremtsen. 1980-ban New Yorkba költözött, ahol konkrét hasznát vette kiemelkedő intelligenciájának. Öt évig IQ-kvízeket készített egy kiadónak. Később megkereste intelligenciateszt eredményével a Guinness-rekordok könyvét, ahol el is fogadták azt, és 1990-ig a világ legintelligensebb embereként szerepelt a kiadványban.
A Guinness-rekord komoly ismertséget hozott Marilynnek, ennek köszönhetően állandó rovatot kapott a Parade magazinban. Az „Ask Marilyn” vasárnaponként jelenik meg, az olvasók bevonásával készül: Marilyn az általuk megküldött logikai feladványok és a kérdésekre adott válaszok közül válogat és értékeli azokat. Emellett több könyvet is írt, Agyépítés című műve magyarul is megjelent.
Aki csodálkozik azon, hogy a világ legokosabb embere egy hölgy, az foglalkozzon kissé alaposabban a nemek közit különbségek tudományával.
Láng Róbert