Közérdeklődésre számot tartó témák Internetes magazinja

EuroAstra Internet Magazin

Egyiptomi aktákról törlik le a port új technológia segítségével

2019. április 01. - EuroAstra

Újabb titkok bukkannak fel a homok alól. A világ legnagyszerűbb civilizációjaként számontartott Egyiptom történelme 5000 évet ölel fel, és benne számos rejtély vár még felfedezésre. Úgy tűnik azonban, hogy új technológia segítségével most még közelebb kerültünk a homok alatti titkokhoz – olyan rejtett igazságokhoz, amelyek akár át is írhatják a történelmet.

 

Amióta az első szakavatott régész lesöpörte a homokot a nagy szfinxről, pont azóta bontogatják titkait is – azaz nagyságrendileg 200 éve.

Szakértők szerint a legfontosabb felfedezések közül jónéhány még mindig ismeretlenül fekszik a sivatagi homok alatt. Nemrégiben szakértők tudományos elemzéseit, valamint régészek beszámolóit és felfedezéseit egy új technológiával összevetve rekonstruálták az ókori Egyiptom világát, amely mentén újabb meglepő tényekre derülhetett fény.

 

A Viasat History tévécsatorna április 1-jétől mutatja be mindezt, hétköznaponként este 9-től, egy tíz részes dokusorozat formájában.

https://www.youtube.com/watch?v=jORExThfmJ4&feature=youtu.be

 

Az Egyiptom tisztázatlan aktáiból kiderül például, hogy a piramisok építői miként használták a matematikát és a nap mozgását (és hogy az építőmunkások egyáltalán nem biztos, hogy szolgák voltak), hogy melyek a balzsamozás titkos összetevői, de még az is, hogy már abban az időben is tartottak sztrájkot a munkavállalók. További titkokat tudhatunk meg a piramisokban megbúvó hatalmas sírhelyekről (és arról, hogy a sírrablásokat legtöbbször családtagok követték el), de a történészek kitérnek az ókori egyiptomi bűnökre és büntetésekre is. Felülvizsgálták továbbá Egyiptom leghíresebb királynőjének, Kleopátrának történetét, amely során kiderült, hogy a világ legismertebb hölgye elsősorban nem a csábításairól volt híres: politikai mesterkéltség és kegyetlen, hidegvérű habitus jellemezte. A bevetett technológia segítségével Kleopátra képe is újrarajzolódik, de meglepő információk derülnek ki olyan ikonikus alakokról is, mint a Skorpiókirály, Imhotep vagy Tutanhamon.

 

Utóbbival kapcsolatban egyébként nemrégiben drámasorozatot is forgattak: az igaz történet a brit régész, Howard Carter életét dolgozza fel, aki megtalálta a fiatalkorú fáraó sírját – az egyetlen, épségben megmaradt fáraósírt és a ma is ott lévő múmiát (aminek aranymaszkja a kor egyik legismertebb műalkotása). Mint ismeretes, a fiatal Carter buzgón vezette expedícióját, ám egy panasz okán a kairói hatóságok visszavonták az engedélyét. Kitaszított létéből egy gazdag régiséggyűjtő – és egyben lelkes amatőr régész –, valamint annak lánya rángatta ki.

 

A korhű sorozatot az Epic Drama tűzi műsorra április 20-21. között, 19:30-tól.

https://www.youtube.com/watch?v=e7Ne4LPdwYY&feature=youtu.be

 

https://viasat-history.hu/

https://epicdrama.hu/

 

Lantai József

A bejegyzés trackback címe:

https://euroastra.blog.hu/api/trackback/id/tr8614725657

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása