Az utóbbi hónapokban előtérbe került az a befektetői szempont az ázsiai régióban, hogy mennyire függ a kínai gazdaságtól egy adott szektor vagy ország, és ezt a szemléletet a kereskedelmi háború fejleményei is erősítik. Néhány hónappal ezelőttig jelentős tőkekiáramlás volt megfigyelhető az ázsiai eszközök piacán, de ez különösen jó lehetőségeket teremtett, amivel élt is a befektetők egy része, mielőtt beindult volna piaci rali az év elejétől.
Az árak tehát magasabbak, mint pár hónappal ezelőtt, és joggal merül fel a kérdés, hogy miért is lenne érdemes ázsiai eszközökkel kockáztatni a kereskedelmi háború árnyékában. Az ázsiai befektetési kategóriájú vállalati kötvények mindenesetre érdekes lehetőségeket kínálnak, több szempontból is. Először is, igen valószínűtlen, hogy egy befektetési kategóriájú vállalat rövid időn belül fizetési problémákkal szembesülne, így ha a kötvény futamideje illeszkedik egy befektető portfóliójába, akkor a lejárat előtti esetleges árfolyam-esés ellenére is számítani lehet a kamatfizetésekre és törlesztésekre.
A dollárban kibocsátott ázsiai befektetési kategóriájú vállalati kötvények átlagosan 130 bázisponttal nagyobb hozamot kínálnak az amerikai állampapíroknál. Mindenképpen meg kell említeni ezeknél a vállalatoknál, hogy a piacuk globális, és a jövedelmüknek csak egy része származik Ázsiából, ami jelentős mértékben ellenállóvá teszi őket egy esetleges ázsiai lassulással szemben.
Vegyük például a Baidu (Kína egyik legnagyobb technológiai vállalata) 2024-es lejáratú kötvényét, amely 3,7%-os hozamot kínál, 120 bázisponttal a lejáratnak megfelelő amerikai állampapír fölött, és A minősítésű a Fitch-nél, A3-as a Moody’s-nál. De hasonló megítélés alá eshet a nemzetközi konglomerátum, a Mitsubishi UFJ Financial Group szenior fedezetlen kötvénye, 2028-as lejárattal, amely a 3,4%-os hozamával 80 bázisponttal teljesíti túl a megfelelő amerikai állampapírt.
Maradva a befektetési kategóriában, de kicsit lejjebb ereszkedve a minősítésben, találjuk az indonéz állami tulajdonú olaj- és gázipari vállalatot, a Pertamina Persero-t, (Moody’s: Baa2, Fitch: BBB), amelynek a lejárata 2048, a hozama pedig 5,7%. Jóllehet a hosszú lejárat nagyobb kockázatot rejt, de a közel 6%-os hozam és az állami háttér nagy mértékben kompenzálja ezt.
Összességében az ázsiai vállalati kötvények nagyobb növekedési lehetőséget hordoznak magukban, mint az ázsiai állampapírok, amelyek az év elejei rali miatt jelenleg jobban ki vannak kitéve a kereskedelmi háború negatív következményeinek.
A cikkben említett kötvények azonosítói:
Baidu 18/24 – ISIN: US056752AM06
https://markets.businessinsider.com/bonds/baidu_incdl-notes_201818-24-bond-2024-us056752am06
Mitsubishi UFJ Financial Group 18/28 – ISIN: US606822BC70
Pertamina Persero – ISIN: US69370RAC16
https://www.finanzen.net/anleihen/a2rtz4-pt-pertamina-persero-anleihe
Althea Spinozzi, Saxo Bank