Róma, Via del Corso. A Porta del Popolo és a Piazza Venezia között húzódik a Via del Corso, a reneszánsz és barokk Róma főútja, a híres farsangi felvonulások és lóversenyek egykori színtere. Róma szívének is nevezik. Környékén épült a legtöbb főúri palota.
Többek között a Palazzo Bonaparte. Letiziának, Napóleon édesanyja otthonának épült. Aki annyira megszerette, hogy haláláig ott lakott benne. Napóleon az olaszországi hadjáratai során csaknem egész Itáliát elfoglalta. Kinevezte testvéreit és sógorait olasz uralkodóknak és sajátjaként rendelkezett az országgal. Hogy miért jelölte ki Rómát édesanyja lakhelyéül, azt nem tudom. Majd Tarlé könyvében utánanézek, ő írta a máig leghitelesebb kötetet a Császárról.
A Palazzo Bonaparte mellett áll a Palazzo Doria. Zöldterület veszi körül, a fenyőfák és babérfák övezte parkban kevés turistával találkozhatunk, távol esik a főbb turistalátványosságtól. A villa a XVII. században a Pamphili családnak épült. Amikor 1644-ben Giambattista Pamphili-t megválasztották pápának (X. Ince), pazar villát építtetett a családjának. (Már akkor is........?) Száz évvel később a család kihalt. A palota Giovanni Andrea Doria hercegre szállt, ettől kezdve pedig csak Villa Doria Pamphiliként emlegetik. A palota és a park látogatható.
A Galleria Doria Pamphili nem, vagy csak pár sorban szerepel az útikönyvekben. Megnézhetjük többek között Tiziano: Salome, Szent János fejével, Caravaggio: A szent család menekülése Egyiptomból, Correggio: A szemérem diadala, Velazquez: X. Ince pápa portréja, Brueghel: Nápolyi kikötő, és még dok minden más kincset. (A múzeum bejárata a szomszédos Piazza del Collegio Romano-ból nyílik, ezért sokan elmennek mellette.)
A Via del Corso-nál található a Ruspoli-palota, a Santa Maria Via Late és a Santa Giacomo templom. És Augustus császár mauzóleumának maradványai. A legnagyobb római sírépítmény, amit valaha építettek. 2017-ben restaurálták és megnyitották a nagyközönség előtt.
Ne hagyjuk ki a Via del Corsó-tól 500 méterre lévő Trevi-kútat, Róma legnagyobb és világszinten legismertebb szökőkútját. A Világörökség része. És ne felejtsünk egy-két pénzérmét beledobni, mert akkor még biztosan visszatérünk Rómába. Feltéve, hogy az érméket jobb kézzel, a bal vállon át dobjuk be. (Naponta 3000 eurónak megfelelő pénzérme esik a kútba. Ezeket éjjel összegyűjtik és a római hajléktalanok megsegítésére fordítják.
Láng Róbert