Az ISTEN/NŐ (avagy Dévi kultusz) című, 2018. május 10-én nyílt kiállításhoz (amely 2019. január 6-ig tart) folyamatosan sok rendezvény kapcsolódik: filmvetítések, előadások, workshopok, különleges tárlatvezetések. Az egyik legizgalmasabb eseményre bőven betelt a létszám, így mindössze húsz érdeklődő vehetett részt az indiai „esernyős” fülbevalókat készítő kézműves foglalkozáson és az azt követő, esküvői díszeket bemutató tárlatvezetésen.
Pinkóczi Barka csinos, fekete száriban vezette a fülbevalók évezredes hagyományaiban az eligazodást. Segítségégül hívta ehhez Rádhikát, a Hopp Múzeum ideiglenes munkatársát, egy indiai kislányt, aki a kiállításban is a legfiatalabb látogatók számára is magyarázza a tárgyakat és ősi isteneit. Rádhiká a Múzeum könyvtárosának, Hársvölgyi Virágnak kitalált „gyermeke”, egy babafigura, hiszen az isteneknek is volt gyermekkora. India háromezer istenéről, azaz inkább néhány istennőjéről egy bűbájos, rajzos magyarázófüzetet adott közre. Ez nagyban megkönnyítette az istennők jellegzetes vonásainak megismerését. Például megtudjuk, hogy a Ménesi út 59/b. szám alatti Medgyessy által épített Bár-Madas házát indiai kőcsipkék díszítik, vagy miért kéktorkú Síva, mi az a Vászoki kígyó, miért idealizáltak a női szerepek stb.
Barka pedig a fülbevalók színes gyöngyeiről mesélte el, hogy melyik szín miféle szimbólumot hordoz. A résztvevők lelkesen választottak a gyöngyök és jelentéseik között, amíg megszülettek a személyhez illő alkotások. Ezeket a készítők haza is vihették.
A délután második részében nagyszerű kaland volt meghallgatni Válóczi Róbert indológus előadását az ottani esküvő „kötelező” külsőségeiről. Az indiai házasság „halálosan” komoly dolog. A menyasszonyt és a vőlegényt a családjuk választja ki – általában a saját kaszton belül, horoszkóp, nem pedig életkor alapján. Megtartják a leánybúcsút a női hozzátartozók – zenével,tánccal – majd az esküvőre hennával kifestik a menyasszony homlokát, kéz- és lábfejét, vörös-arany ruhába öltöztetik, középen elválasztott hajába kurkuma (indiai sáfrány) festéket öntenek, ráadják a gyűrűket, karkötőket. Orrába a fejdíszhez kapcsolt karikát fűznek, a homlokára festik a pöttyöt, a „harmadik szemet“ és ékköves lógóval díszitik fel .A számtalan karkötő készülhet üvegből, korallból vagy kagylóból. A hangsúlyozott fekete szemfestés – szerintük – előzi a démonokat, ehhez hozzájárul a böjt is. Az esküvői szertartás több napig tart, amit a lány szülei fizetnek. A vőlegény egyszerűbb ruhában szerepel, de a fején vörös turbánt visel. Az ifjú pár kétszer körbejárja a templom szentélyében a lángoló tüzet, és közben fogadalmakat tesz. Utána a menyasszony a férj házába költözik, a lábujjára is gyűrűt húz.
A lánygyerek születése kész sorscsapás, mert hozományt kell adni vele. Gyakran előfordul, hogy kislányokat éltesebb férfiakhoz adnak feleségül. Még nagyobb gond, hogy a férj halála után az özvegy nő nem mehet újra férjhez. A férfi családja ilyenkor az utcára küldi koldulni, ami gazdagabb családoknál is megesik. Gyermekei is hiába akarnák eltartani, a nő önszántából is koldulni megy. Manapság annyi változott, hogy a nem házas nők is viselhetnek a ruhájukhoz illő, bármilyen színű homlokpöttyöt, amit akár matricával ragaszthatnak fel. Az észak-indiai cigányok hosszú láncra (de inkább kurkumával színezett fonálra) felfűzött ezüst- vagy fémlapokon varázsigék sorakoznak.
2018 októberében még rendkívül sok érdekes, Indiával kapcsolatos program várja az érdeklődőket. Október 19-én sétáló tárlatvezetés, október 24-én előadás a magyar gyűjtők ázsiai kincseiről az Ybl Miklós Budai Kreatív Házban, október 26-án Irány Bollywood címmel a Nyitott Műhelyben (1123. Ráth György u. 4-ben) filmvetítések lesznek. November 8-án, a fény diadala, azaz Diváli ünnepén mécseskészítő workshopot tartnak a Múzeumban, 17-én Kiss Csaba indológus Válóczi Róbert kurátorral a kiállítás mágikus oldalával foglalkozik, 21-én Brittig Vera muzeológus az Ybl Budai Kreatív Házban ismertet meg Zboray Ernő gyűjteményével, 23-án ismét a Nyitott Műhelyben kerül sorra az indiai filmklub, november 30-án a Múzeumban (Andrássy út 103.) Dévi istennő különböző megjelenési alakjaihoz fűz magyarázatokat. A programok általában fizetősek és regisztrációhoz kötöttek a (hoppmuseum.hu) oldalon. A hoppmuseumblog.hu oldalon pedig Rádhiká mesél részletesebben a látnivalókról.
A képeken megpillanthatjuk Rádhikát és a híres India-kutató, Baktay Ervin unokahúga, Amrita Sher Gil festőművész fényképét a szokásos ékszerekkel.
Dobi Ildikó