Reneszánsz könyvszekrény faragások
A Római Birodalom bukása után a sötét középkor következett. Ma már közismert, egyáltalán nem volt olyan sötétnek mondható, a bútortörténetre vonatozóan pedig még úgy sem. Az európai népek eleinte primitív bútorokat készítettek, használtak, de az ipari és kereskedelmi fejlődés közepette megjelenik a városlakó polgár szépségre való törekvése.
Tanult mesteremberek, asztalosok, fafaragók, kárpitosok, lakatosok használják a fejlett technikákat. Új bútortípusok alakulnak ki. vésett, faragott szerkezetek, rozetták, növényi elemekkel való díszítés. mozaikberakásos bútorok. A városok erősödésével kialakul a reneszánsz.
Az iparosok már piacra termelnek, dolgoznak a manufaktúrák, új találmányokkal és új nyersanyagforrásokkal. Az asztalos szakma művészi rangú iparággá alakul. Új és reprezentatív középületek jelennek meg: városháza, színház. A jómódú megrendelők kényelmes, szép, egymással harmonizáló bútorokat akarnak lakásukban látni. Szabadon mozgatható bútorokat, amelyek falhoz tolhatók. Méreteinek kiegyensúlyozott arányai kötelezőek. Egy matematikus felfedezi újra az aranymetszést.
A reneszánsz jellemző bútordíszítése a kanyargós növényi indák közé befont állatok, fantázialények, madarak, kis figurák, emberfejek, intarzia. A bútorokat sok kisebb darabból ragasztották össze, a görbe felületeket faragó vésővel és reszelővel munkálták ki. A bütüket (átvágás) lakktechnikával tüntették el. Kiteljesedik a furnírozás és famozaik alkalmazása.
Madame Récamier, Davis Louis festménye.
A következő időszakban megjelennek a kárpitozott bútorok, garnitúrák. A bútoripar újabb anyagokat használ, csont, porcelán, gyöngyház, gobelin. Divatosak a fiókos komódok, íróasztalok, tabernákulumok. Most már a Lajosok korában járunk, rokokó bútor a divat. Új helyiségek, amelyeket be kell rendezni, szalon, budoár, kabinet. Európába érkezik a kínai hatás, porcelán, lakk, márvány, selyem. Új bútortípusok kellenek, kanapé, szofa, kerevet. Angliában divatossá válnak a Chippendale-stílusu bútorok. Majd megjelenik a rekamié.
Bútortörténetemet a XIX. századnál fejezem be. A századra jellemző a polgári stílus, a mai bútorok zömén felismerhető ezek a vonások.
Láng Róbert