Jövőre egy héten keresztül Budapestre figyel a világ! 2018. január 8-án, Magyarországon nyílik meg az európai cirkuszművészet negyedévezredes ünnepe, a modernkori cirkusz megszületésének 250. jubileumi éve. Egész Európa egy éven keresztül ünnepel majd, és a nyitóünnepségre a XII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon, a Fővárosi Nagycirkuszban kerül sor!
Olvasóinknak egy korábbi cikkünkben már beszámoltunk arról (http://euroastra.blog.hu/2017/11/24/revay_andras_rank_figyel_majd_a_vilag), hogyan is jött létre, a modern cirkuszművészet. Londonban, 1768-ban egy obsitos katona, Philip Astley egy vásári forgatagban kialakított körben trükkös lovaglásokat mutatott. Sikeres lett, élete során több cirkuszt is alapított. Azóta bebizonyosodott: a generációkon keresztül örökölt, az emberi teljesítőképesség határtalanságában töretlenül bízó, emberfeletti akarat képes volt az évszázadokon keresztül életben tartani, frissnek, aktuálisnak megőrizni a cirkuszművészetet. Ennek kitűnő példája lesz Richter Flórián, aki a 32. Monte-Carló-i Nemzetközi Cirkuszfesztiválon Aranybohóc-díjat kapott, most pedig a budapesti versenyprogram nyitányaként, a fiával, Kevinnel lép majd porondra és 22 vágtázó ló hátán mutatnak be bravúros produkciót.
Két szempontból is fontos lesz számunkra a következő év. Itt lesz mindenki, aki számít és mindenki, akinek számít a cirkusz. Ráadásul 2018 a Család Éve is lesz – hangsúlyozta Fekete Péter, Jászai-díjas rendező, miniszteri biztos, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója. Négy földrész tizenhét országából harminc cirkuszigazgató jön a fesztiválra, hogy megtekintse 126 művész harminc csodálatos produkcióját. Egy héten keresztül, a világ legnagyobb cirkuszművészei a legkomolyabb számaikkal akarnak itt bemutatkozni és azon igyekeznek majd, hogy utána a nevük mellé írhassák, milyen díjat nyertek Budapesten, a jubileumi fesztiválon. Az előadások egy A és egy B sorozatban zajlanak, 15 műsorszám lesz mindkettőben és mindegyiket kétszer mutatják be. Lesz egy kifejezetten magyar gála, a Newcomer Show, ahol a legsikeresebb fiatal magyar művészek kapnak bemutatkozási lehetőséget a külföldi szakemberek előtt, hogy elősegítsük karrierjük beindulását, külföldi szerződések létrejöttét.
A Főváros számára is roppant fontosságú ez a rendezvény – erősítette meg Szalay Bobrovniczky Alexandra, Budapest kultúráért felelős főpolgármester helyettese. Hivatalosan is ezzel a rendezvénnyel kezdődik a cirkuszművészet fennállásának 250 évét ünneplő – az egész világra kiterjedő – eseménysorozat és ez egy teljes hétre ránk irányítja a figyelmet. A Fővárosi Nagycirkusz mindig is a cirkuszpedagógia úttörője volt. Most ebben a témakörben rendezik meg január 10-én a European Circus Association szakmai konferenciáját a terület legfontosabb szakemberei számára. Azok pedig, akik még bizonytalanok, de esetleg már számításba vettek egy budapesti utat, lökést kapnak, hogy idejöjjenek, és közben megismerkedhetnek kultúránk más, jelentős értékeivel. Nekünk is jó lesz, hiszen nem nekünk kell felkeresni a különböző artistaműhelyeket, hogy megláthassuk a legszínvonalasabb műsorszámokat, hanem a helyünkbe jön a csoda!
Ez a fesztivál persze – nem utolsósorban – szól a hazai, a magyar közönségnek is, mert az embereket úgy általában két nagy csoportra lehet osztani. Az egyikbe azok tartoznak, akik szeretik ezt a műfajt, akik ha „fűrészporszagot éreznek” oda bemennek. A másik, aki eddig nem jött ilyen helyre, őket pedig be kell csábítani. Így hát ez az egy hét csupa különlegességet kínál. Itt lesz Üzbegisztánból a Hamatov család, akik lelógó szalagon mutatnak be légtornász produkciót. Ők egymásra és a bizalomra építve, közösen dolgoznak. Soha korábban nem látott világszámot hoz Budapestre a Kínai Nemzeti Akrobatacsoport, akiknek az előadásában látványos lótuszvirágzásnak lehetünk tanúi. A hagyományos esernyő-zsonglőröktől eltérően, itt a kínai kultúra gyökereihez nyúlnak vissza. Csak az eszközeik Budapestre szállítása mintegy kétmillió forintba kerül majd.
Lovas számot mutat be Fehéroroszországból a Lazarov-csoport is, de szerepel majd a műsorban kutya, galamb, rúdakrobaták és ugródeszkások csapata. A Fesztivál rendezvényei túllépnek a cirkusz porondján. Nagyszabású kiállítás készül „250 év cirkusz, 250 méter cirkuszművészet” címmel, ahol 250 tablón emlékeznek meg Európa cirkusztörténetéről az 1768-as első lépésektől 2018-ig. A Nemzeti Színházban lép majd fel a világhírű ukrán Maski Theatre. Számtalan komikus helyzetet, valódi ötletparádét vonultatnak fel a színpadon. A Várkert Varieté egész estét betöltő, rendkívül látványos műsorában hazánk világot járt, díjnyertes bűvészei varázsolják el és komikusai nevettetik meg a közönséget. Ugyancsak a Várkert bazárban mutatkozik be Méhes Csaba és a Brass in the Five együttes, ”Irány Rió!” című műsorával. Ebben hat utcazenész véletlenül talál egymásra és indul el kalandos, világkörüli utazásra. Ők sem kímélik majd a nézők nevetőizmait. A Trafóban pedig a Defracto-duó a zsonglőrködés, a tánc és az abszurd humor határán mozgó előadása olyan lesz, mintha egy képregényt néznék.