Közérdeklődésre számot tartó témák Internetes magazinja

EuroAstra Internet Magazin

A falusi csok nagyobbat haraphat a lakáshitelpiaci tortából

2019. május 20. - EuroAstra

27421735_2103245_5c40f09cdb56af5ed851130a8b155d34_wm.jpgAz építésre és korszerűsítésre, bővítésre felvett lakáshitelek is lökést kaphatnak az új lakástámogatási lépéseknek, köztük a falusi csoknak köszönhetően. A lakáshitelpiacon belül egyébként a használtlakás-vásárlás a legnépszerűbb cél, több mint 70 százalékos a részesedése. A lakásépítésre és -korszerűsítésre igényelt lakáshitelek pedig 13 százalékos szeletet hasítanak ki a piacból. Utóbbi kölcsönöknél növekedést hozhat a júliustól elérhető falusi csok, amely szükség esetén piaci hitellel kiegészíthető. A money.hu számításai szerint az 5 millió forintos, 10 éves futamidejű végig fix törlesztésű lakáshitelek közül a legkedvezőbbeknél a havi kiadás 51-52 ezer forintot tesz ki.

 

A lakáshitelpiacon tarolnak a használt lakás vásárlására felvett hitelek. A hivatalos jegybanki adatok szerint az idei első negyedévben több mint 200 milliárd forint összegben helyeztek ki a bankok lakáshitelt, ezen belül a használt lakásokra kért hitelek összege meghaladta a 142 milliárd forintot, ami 71 százalékos részesedést jelent. A lakásépítésre, lakásbővítésre igényelt lakáshitelek összege 26 milliárd forintra rúgott, ez pedig 13 százalékos szeletet jelentett a lakáshitelpiaci tortából - derül ki a money.hu legfrissebb elemzéséből, amely szerint az építésre és bővítésre igényelt lakáshitelek iránt nagyobb lesz az érdeklődés a júliustól elérhető új állami támogatás, a falusi csok indulása miatt.

 

Szabályok, kamatok, törlesztés

Országszerte közel 2500 település érintett, az itt lévő ingatlanok vásárlására és ezzel együtt korszerűsítésére vagy bővítésére jár az állami támogatás, amelynek mértéke a gyermekek számától függően 600 ezer - 10 millió forint. Ehhez az érintettek kedvezményes, államilag támogatott - két gyermeknél 10 millió forintos, legalább három gyermeknél 15 millió forintos - lakáshitelt is igényelhetnek. A falusi csok szabályai viszont előírják, hogy a támogatott összegek felét szabad csak korszerűsítésre vagy bővítésre fordítani.

 

Amennyiben a kiszemelt ingatlan vételárát az igényelt összeg nem fedezi, akkor a hosszú távra megfelelő anyagi háttérrel rendelkező háztartások piaci hitelből kiegészíthetik azt. A money.hu 12 lakossági bank ajánlatainak összevetése után arra jutott, hogy a házépítésre felvett 5 millió forintos, 10 éves futamidejű és végig fix törlesztőrészletű hitelek közül legkedvezőbbek teljes hiteldíjmutatója (thm) alig több mint 4 százalék volt. Így a havi kiadás 50-52 ezer forint. Érdemes hitelfelvétel előtt valamennyi bank ajánlatát megnézni, mert jelentősek lehetnek az eltérések. Trencsán Erika, a money.hu vezető szakértője kiemelte: “Amennyiben az állami támogatási rendszerben igényelhető összeg nem lenne elég a kiszemelt ingatlan megvételéhez és korszerűsítéséhez, akkor a teljes beruházást ki lehet egészíteni építésre, használt lakásra felvehető lakáshitellel, ha kisebb - 1-2 milliós - összegről van szó, akkor személyi kölcsönből is fedezhető.” A szakember szerint nagyon fontos, hogy csak azoknak a háztartásoknak legyen opció kiegészítésként a piaci hitel, akik a hitelek törlesztését évtizedes időtávon is tudják vállalni, és valóban szükségük van nagyobb lakóingatlanra a falusi csoknak megfelelő települések egyikén.

 

Kivárás a piacon

Trencsán Erika, a money.hu vezető szakértője általánosságban azt is mondta, hogy nagyon sokan érdeklődnek az állami lakástámogatási rendszer új, júliustól elérhető csomagjai iránt.

 

Hozzátette: “Sokan egyelőre kivárnak, böngészik a feltételeket, igyekeznek felkészülni a júliusi indulásra. Azzal, hogy a napokban megjelent a falusi csok részletes szabályozása, várhatóan ennél is fokozott érdeklődés várható.”

 

www.money.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://euroastra.blog.hu/api/trackback/id/tr1914832494

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása