A részvénybefektetőknek a legutóbbi időkig minden okuk megvolt arra, hogy csak és kizárólag részvényekből állítsák össze a portfólióikat, és kevésbé érdekeljék őket a kötvények, amelyek hozamai nem tűntek igazán vonzónak. De mára megváltozott a helyzet: gyengültek a globális növekedési kilátások, nőtt a politikai bizonytalanság és nőtt az eladósodottság. A központi bankok újra a monetáris lazítás felé fordultak, támogatva ezzel a kötvénypiacot, a részvények pedig túl drágának tűnnek, különösen annak fényében, hogy egyes fontos mutatók (pl. az inverz hozamgörbék) közelgő recesszióra utalnak, az infláció pedig minden jel szerint alacsony marad, jó esélyt adva annak, hogy a rövid távú kötvénybefektetések reálhozama az infláció felett marad.
Ilyen körülménynek között a részvénybefektetőknek is érdemes legalább diverzifikációs céllal a kötvények felé fordulniuk, amelyek jól megválasztott feltételek esetén egy recesszió és az ezzel járó eszközérték-csökkenés mellett is képesek reálhozamot biztosítani.
A kötvényeket általában biztonsági menedéknek tekintik, de amikor egyre többen beszélnek a közelgő recesszióról, akkor nem árt az óvatosság. Egy recesszióval nagy mértékben megnő a fizetésképtelenség kockázata, így a magas hozamú kötvényekkel és az erősen eladósodott vállalatok papírjaival különösen óvatosnak kell lenni.
A dollárban kibocsátott kötvények közül a befektetési kategóriában is találunk olyan papírokat, amelyek 100 vagy akár 150 bázisponttal nagyobb hozamot kínálnak az amerikai állampapíroknál, vagyis 5 éves lejárat körül vagy azon belül elérhető egy 4% körüli fix hozam. A pénzügyi szektorban az Unicredit és az Intesa San Paolo kínálnak 4% feletti hozamot 5 éves lejáraton belül, a spekulatívabb befektetők pedig gondolkodhatnak a Ford 2023 májusi lejáratú kötvényében is, amely 4,8%-os hozamot kínál.
Az euróban kibocsátott kötvények – nem meglepő módon – drágábbak, és a hozamokban érdekelt befektetőknek már nagyobb kompromisszumot kell kötniük az adósminősítés terén, vagyis le kell menniük a befektetési kategória alsóbb régióiba – ahol viszont mindig megvan a kockázata egy olyan leminősítésnek, amely a magas hozamú kategóriába tolja le az adott eszközt. Erre jó példa a Ford 2024 márciusi lejáratú kötvénye, 2,8%-os hozammal (euróban kibocsátott kötvény).
A kötvénybefektetés nem egyszerű műfaj, de a megváltozott körülmények miatt sokan rákényszerülhetnek. Magától értetődőnek tűnik, hogy államkötvényekben parkoltassuk a pénz egy részét, de a jó minősítésű vállalati papírok hasonló stabilitás mellett extra hozamot is biztosíthatnak.
Althea Spinozzi, Saxo Bank