Közérdeklődésre számot tartó témák Internetes magazinja

EuroAstra Internet Magazin

Fővárosok emblematikus helyszínei

2019. január 02. - EuroAstra

grand_place.jpgBrüsszel, Grand Place. Ha Brüsszel főutcáján, a Boulevard Anspach-on sétálva megkérdezünk valakit, merre van a Grand Place, azt válaszolja, egyenesen a Börzéig, onnan jobbra a második utca odavezet. Ha a tanácsot megfogadjuk, biztos nem találjuk meg, mert olyan szűk sikátor az a bizonyos második utca, hogy elkerüli a figyelmünket.

   Brüsszel drágaköve a Nagy Tér, a világörökség része. Már a XI. századtól a főváros központja volt, a teret egy mocsár lecsapolásával alakították ki. A gótikus stílusú városházát 1402-1455  között építették, a 97 méter magas torony tetején Szent. Mihály, Brüsszel védőszentjének szobra látható.

   A teret a város kereskedelmi központjának szánták. Itt kaptak helyet a céhek központi épületei. Zsírkereskedők, bútorasztalosok, hajóépítők, sörfőzők céh-háza. Pontosan olyanok, mint a középkorban. A környék utcáinak elnevezései ma is erre, vaj és sajtkészítőkre, mészárosokra, hal és szénárusokra emlékeztetnek. A spanyol uralom idején, 1523-ban a téren küldték máglyára a németalföldi protestánsokat, az antwerpeni származású Hendrik Voes és Jan van Essen szerzeteseket. 1568-ban a németalföldi szabadságharcban fejezték le a II. Fülöp spanyol király uralma ellen lázadó nemes urakat a spanyol helytartónak, Alba hercegének utasítására.

   A Grand Place sorsát mindig is a történelem sötét oldala határozta meg. A XVII. század végén XIV. Lajos parancsára ostrom alá került Brüsszel. A mozsárágyúval felszerelt hatalmas francia sereg gyújtóbombákkal lobbantotta lángra a várost. A tér épületeit csaknem elpusztította a tűz. Csak a városháza külső falai és néhány épület romja maradt meg, mire a tüzet sikerült megfékezni.

   A következő években a városháza és a környező házak újjáépültek a céhek vezetésével. A városi tanács és Brüsszel kormányzója minden építtetőt arra kötelezett, hogy terveiket előzetesen engedélyeztessék, ezért az épületek kialakítása és stílusa szembetűnően harmonikus, a házakon megjelenő gótikus és barokk stíluselemek keveredése ellenére is.

   A sörfőzők céhének épületében ma sörmúzeum található, míg a városháza épületével szemben áll a brüsszeli városi múzeum. A Broodhuis (kenyérház) a XIII. században épült, akkoriban ebből az épületből árulták termékeiket a város pékjei. Érdemes alaposan megnézni a híres brüsszeli csipkét árusító üzletet is. A tértől pár lépésre található Brüsszel másik nevezetessége, a Manneken Pis szobor. Tavasztól őszig vasárnaponként virágárusok lepik el a teret. Képzeljünk el egy tulipán-tengert a házak közötti területen.

Láng Róbert

A bejegyzés trackback címe:

https://euroastra.blog.hu/api/trackback/id/tr1314526478

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása