Közérdeklődésre számot tartó témák Internetes magazinja

EuroAstra Internet Magazin

Hogyan lehet egy nő sikeres a tanácsadás, az IT és a pénzügy világában?

2018. november 11. - EuroAstra

morganst.jpgA magabiztosság, valamint a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtése kulcsfontosságú. A Morgan Stanley és a Boston Consulting Group közös eseményén a tanácsadás, az IT és a pénzügyi életben eredményes női vezetők osztották meg tapasztalataikat arról, hogy hogyan lettek sikeresek, milyen kihívásokkal kellett megküzdeniük a férfitöbbségű üzleti környezetben és hogyan jutottak el a munka és a magánélet („work-life balance”) megtalálásához. Az esemény célja a tapasztalatok átadásán túl a kapcsolatépítés volt – több mint száz fiatal nő nyerhetett motivációt a karrierjükben sikeres női kollégáktól.

 

Kutatások szerint a sokszínűség és a nyitottság jó hatással van az üzleti teljesítményre is. Ha egy vállalatnál például kizárólag azonos korú és nemű emberek dolgoznak, akkor valószínűleg a gondolkodásuk is nagyon hasonló. Ez viszont nem segít abban, hogy minden szempont, érdek képviselve legyen, valamint hátráltatja az újszerű, kreatív megoldások megtalálását. Ellenben, ha egy csapatban vegyesen dolgoznak férfiak és nők, fiatalok és tapasztaltabbak, a sokféle szemlélet sokszor segít hatékonyabb és eredményesebb döntéshozásban, működésben.

 

A Morgan Stanley és a Boston Consulting Group (BCG) sokat tesz azért, hogy a betöltendő munkakörökre nemtől, etnikumtól, vallástól függetlenül a legalkalmasabb jelöltet válasszák ki. Miközben az elvárások továbbra is igen magasak, arra is fokozott figyelmet fordítanak, hogy a nők aránya minél inkább megközelítse a férfiakét, így mára számos sikeres női vezető dolgozik mindkét vállalatnál. Néhányan közülük elmesélték személyes tapasztalataikat Bombera Krisztina kérdéséire válaszolva.

 

Melanie Seier Larsen, a BCG budapesti irodájának partnere, Sharon Freach, a Morgan Stanley ügyvezetője Londonból és Szikszay-Fábri Anna, a Morgan Stanley informatikusa egyetértettek abban, hogy a karrierépítés első és legfontosabb eleme a szorgalom és a kitartás, valamint nagyon fontos, hogy ne féljünk a kudarcoktól. „Ha a kíváncsiság és a szenvedély hajt minket a munkában, akkor az eredmények elérése mellett garantált a siker és az előrelépés lehetősége” – összegezték.  Mindezekkel egyetértett Pais Nimród, a BCG szenior partnere és magyarországi ügyvezető igazgatója is, szimbolizálva, hogy a diverzitás megvalósítása nem csak nők, hanem férfiak feladata is.

 

A diverzitás a legnagyobb értékteremtő erő

Nyitóbeszédében Juvancz Beáta, a Morgan Stanley budapesti pénzügyi részlegének ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, a diverzitás lehet a legnagyobb értékteremtő erő a vállalatok működésében. Ahogyan pénzügyi portfóliók terén is kisebb a kockázat, ha különböző pénzügyi eszközt tartalmaznak, ugyanez igaz a bonyolult munkakörnyezetekben is. A változatos, különféle emberekből álló csapat általában jobban teljesít, mint a homogén csoport. Beszédében arra bíztatta a karrierjük elején álló fiatal nőket, hogy merjenek belevágni, és ne féljenek a sztereotípiáktól. „A nők is lehetnek nagyon sikeresek az üzleti, pénzügyi és IT világban, azonban fontos, hogy olyan vállalatnál helyezkedjenek el, ahol jól érzik magukat, ahol támogató légkörben, szakmailag és magánemberként is megtalálják a számításaikat.” – mondta Juvancz Beáta.

Janzsó Dóra, a Boston Consulting Group tanácsadója szerint az is fontos, hogy a nők támogassák egymást. „Több kooperációra van szükség és felelősségünk, hogy segítsük a többi nőt karriercéljaik megvalósításában. Mind a két cégnél hiszünk benne, hogy a nők rendelkeznek azzal a potenciállal, ami sikeressé teheti őket olyan teljesítményorientált környezetben, mint amilyen a miénk is.” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy fontos a támogató szakmai és közösségi háló kialakítása, mert így a nők sokkal jobb eredményeket képesek elérni.

 

A nőknek sem kell választani a karrier vagy a család között

Gyakori tévhit, hogy a nők, leginkább a gyermekvállalás miatt, kevésbé ambiciózusak, mint a férfiak. A BCG által készített tanulmány megállapította, hogy a munkába álláskor a nők ugyanannyira vagy még inkább ambiciózusak, mint a férfiak és nem a gyermekvállalás, hanem a munkahelyi légkör és kultúra az, ami leginkább befolyásolja az ambíciójukat. A tanulmány szerint azoknál a cégeknél, ahol olyan kultúrát alakítanak ki, hogy a nők is vezető pozíciókba juthatnak, a férfiak is jobban érzik magukat. A kutatás kimutatta továbbá, hogy a nők és a férfiak egyaránt a rugalmas munkavégzés lehetőségét tartják a leghatékonyabb eszköznek a diverzitás eléréséhez.

 

Work life balance – fontos a rugalmas munkahely

A szakmai karrier és a magánélet egyensúlyának megtalálása sok szempontból a legnagyobb kihívás egy nőnek. A résztvevők szerint kellő családi szervezéssel, valamint a munkahelyek által nyújtott rugalmassággal megoldható mindez. Különösen fontos, hogy a munkahely támogató legyen és segítse a gyermeket vállaló nők karrierjét, illetve a munka világába való visszatérését.  Jó példaként említették a Morgan Stanley „Return To Work – Lendüljön Újra Munkába” elnevezésű programját, amely kimondottan azoknak igyekszik segíteni, akik hosszabb időre, például gyermekvállalás miatt távolodtak el a munka világától. A 12 hetes, fizetéssel járó program módot ad a munkába való visszarázódásra és a szakmai önbizalom visszaszerzésére. Az eseményen szó esett továbbá számos családbarát intézkedésről is, amelyet nemrég vezetett be a Morgan Stanley budapesti irodája, ilyen például az, hogy a kismamák a távollétük első 24 hetében a teljes fizetésükre jogosultak, valamint 4 hetes extra szabadságot biztosítanak az édesapáknak.

 

Pais Nimród kiemelte a BCG „Flexibility@BCG” nevű programját, amely lehetővé teszi nemcsak az anyák, hanem az apák számára is, hogy munkaidejüket az igényeik szerint alakíthassák. A program arra is módot ad, hogy a BCG munkatársai, nemtől függetlenül, a személyes kiteljesedésükre extra időt fordíthassanak.

 

Több nő kell a tanácsadás, az IT és a matematika világába

Az eseményen arról is szó volt, hogy a lányok közül még mindig lényegesen kevesebben választják a matematikai-informatikai szakirányokat, pedig vonzó karrierpályát kínál a számukra. Ezen próbál segíteni a Morgan Stanley számos programja, mint például a Smartiz, amelynek keretében középiskolás lányok tanulhatnak a matematika gyakorlati oldaláról és ismerkedhetnek meg játékos, könnyed módon az informatika alapjaival. Az ingyenes készségfejlesztő foglalkozások célja, hogy az erre fogékony fiatalok számára megmutassák az informatika tudományának alapjait. A vállalat budapesti irodájában a szakemberek közel fele informatikával és programozással foglalkozik, de jelentős számban dolgoznak matematikusok is a vállalatnál, főképp a kockázatelemző csapatban. Ezért összpontosítanak programjaikban a matematikára, mert ez adja meg azt a keretet és logikai gondolkodásmódot, amit aztán gyakorlatilag bármilyen STEM területen kamatoztathatnak a lányok, köztük az informatika területén.

 

A BCG is stratégiai céljának tekinti, hogy a nők és férfiak aránya kiegyenlített legyen, ezért természetesen egyenlő esélyeket, külföldi projektekben való részvételt és egyenlő fizetést ajánl a számukra.

 

www.morganstanley.com

www.bcg.com

 

Lantai József

A bejegyzés trackback címe:

https://euroastra.blog.hu/api/trackback/id/tr4114363919

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása